1 milyon yer ve 10 bin gelişim yeri için TOKİ’ye referans zamanı! İşte teferruat…

Kira fiyatları ve ocak fiyatlarındaki artışın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların sonunda kaput fiyata hane, arsa ve hisse senedi yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü balaban toplumsal göz projesi 362 milyar lira yatırımla hayata geçirilecek TOKİ vasıtasıyla düz yazı edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde yeryüzü birkaç 1 sene eğleşme fail yahut proje el nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları konusunda devlet sınırları ortamında tapuda kayıtlı konutları sıfır, elan geçmiş TOKİ tarafından familya satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları müracaat yapabilecek. Sosyal konutlar için benzeri haneden tek müracaat alınabilecek. Seçkin haneden benzeri hayat ya konuta evet arsaya başvuru yapabilecek.

BAŞVURULAR ZAMAN BAŞLIYOR

81 ilde evi olmayan vatandaşın kira öder üzere ev sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında saha düz arsalar üzere müracaat süreci zaman başladı. Türkiye’nin değişik illerinde 1 milyon ev imarlı arsa ve 28 ilde 10 bin işyeri olan uran tesisi kayran alıyor. Başvuru süresi 7 Kasım’a kadar bitmeme edecek. İlk etapta 100 bin yer ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin yer ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Gelen ağır bandaj sonrası arsa sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki soy arsa meydan alıyor. Hür konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare arasında değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Bağımsız Milletvekili arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci almaşık ise paydaşlı parseller olacak. Bölük büyüklüğü 150 metrekare olacak. Hisseli arsalar 112 bin 500’den başlayan denk ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Ortalık fiyatının altında, yüzdelik 30 indirimle satılacak arsalar, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, neşelilik, su altyapıları evet, imar planı yapılmış ve yapım yapmaya amade şekilde vatandaşa teslim edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Etraf fiyatı üzerinden yüzdelik 40 iskonto yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan kıymet ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Sunma balaban işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkma ve 9 bin 750 teklik taksitle ifa imkânı sağlanacak. Bedelin yüzde 10’u önceden alınacak. Artan borç, 120 ay vade ile ödenecek. 6 aylık dönemlerde görevli maaşı artış oranında artış uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk defa uygulayacağı, hoşur ve ılımlı ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde meydan takanak. 10 bin sayı işyeri metrekare büyüklüklerine göre 50, 100, 150 ve 250 metrekare oluşmak amacıyla 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin erkek ve ihtiyacına bakarak değişik sayılarda düz yazı edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kargaşa, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 skor mensur edilecek.

İŞYERİ İÇİN REFERANS ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı gelmek.Projenin bulunduğu memleket nüfusuna kayıtlı doğmak yahut o il sınırlarında faaliyette bulunuyor başlamak.18 yaşını doldurmuş girmek.Ustalık belgesi, işyeri açılış belgesi, ilişik görüş pusat belgesi yahut vergi yükümlüsü atılmak, e-tecim yapıldığına dayalı nace kodu kadar bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından sıradan çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması.Müracaat bedeli 2 bin TL olup, algın işyeri çıkmaması durumunda bu denk ansız reddetme edilecek.

ARSA REFERANS ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı başlamak.O uray sınırları içerisinde ikâmet gitmek.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir form ilçelerden herhangi birisinde ise hat ilçelerden herhangi birisi sınırı içre ikâmet demek. Ayrıksı belediyelerde ise yer tahsisi öngörülen şehremaneti sınırları içerisinde ikâmet buyurmak.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin veya ergin sıfır çocuğunun her uray sınırı süresince aile yapmaya makul arsaya veya seçkin yerde tıpkı aile yahut apartmanın ayrı tıpkı dairesine bedel olan arsa payına sahip olmaması.Gecekondu Kanunu ve Aplikasyon Yönetmeliği hükümleri mucibince mamul olan uygulamalardan daha önce faydalanmamış kalkışmak.Referans bedeli yerine 500 TL yatırılması.

Share: