12 sene geçmiş yapılan kalp nakliyle hayata tutundu: “Aza beklemenin ne olduğunu insanlar yaşamadan bilemez”

12 yıl ilk yapılan ihtisas nakliyle hayata tutundu: “Aza beklemenin ne olduğunu insanlar yaşamadan bilemez”

“Rastgele yapılan bergüzar filizlenen bir ağaçtır”

KONYA Konya’üstelik etkili 60 yaşındaki Mehmet Yüce Aytekin, geçirdiği duygu rahatsızlığının ardından ruh nakli ile hayata tutundu. 12 yıl evvel his nakli yapılan ve dosdoğru benzeri şekilde hayatına bitmeme eden Aytekin, “Uzuv beklemenin hangi olduğunu insanlar yaşamadıktan sonra bilemez. Rastgele yapılan bağış filizlenen tıpkı ağaçtır” dedi.

Konya’bile meşbu şoförlüğü eden 60 yaşındaki Mehmet Ulu Aytekin, 2007 yılında kalp krizi geçirmesi sonucu hastaneye kaldırıldı. Tedavi gördüğü hastanede bypass olan Aytekin, kalbindeki hücrelerin öldüğünü, ihtisas nakli olması gerektiğini öğrendi. Hastaneden taburcu olduktan sonradan eşiyle birlikte araştırma fail Mehmet Yüce Aytekin, 2008 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine aktarım için başvuruda bulundu.

Aza bulunma süreci uzayınca ailesine Antalya’dan eş tuttu

Hastaneye yaptığı müracaat sonrası uzuv bekleme sürecinin başladığını anlatan Mehmet Mürtefi Aytekin, “Eşimle araştırmamız sonrası Akdeniz Üniversitesi’nde nakil ve hücre hekiminin olduğunu öğrendik. Ben arabama bindim 2 arkadaşla alay malay Antalya’ya gittim. Orada Ihtisas Yaradılış Cerrahı Prof. Dr. Ömer Beyazıt hocamı buldum. Bana dediği ‘oğlum göze ekimi yapamayız senin yaşın zihayat, sana kalp nakil yapalım’. Ego dedim hocam önsezi elbet, nereden bulacağız, nedir tığ bilmiyoruz. Zül ika, ego seni Akdeniz Üniversitesi’hangi yatırıyorum, arkadaşlarını Konya’ya gönderiyorum. Burada 3-5 kamer süresince sana nakil yaparız dediler ve ego o süreçte hastanede yattım. Proses uzadıkça, ‘hocam elan bekleyecek miyim’ diyerek soruyordum. Çıkmadı, bugün çıkma, erte çıkacak derken, ‘buradan sana sülale tutalım, eşini ve kızını getirelim. Okula burada bitmeme etsin, moralin bozulmasın, eşin sabah gelsin akşam ezanı yatmaya evine gitsin’ dedi ve o şekilde tığ ocak tuttuk” dedi.

Umudunu kaybettiği anda kâin kalple hayata tutundu, 12 yıldır sağlıkla hayatına bitmeme ediyor

Hastanede 2 sene boyunca kaldığını ve en üst umudunu kaybettiğini anlatan Aytekin, “O esnada bittabi nakiller oluyor amma bana uymadığı üzere başka arkadaşlara naklediliyor. 2 yıl 5 ahit Akdeniz Üniversitesi ciddi bakım ve serviste yatmak üzere 13 modül aktarım imdi amma 13’ü bile bana uymadı. Son nakilden sonra ego hastaneyi metrukiyet ettim evime gittim, umudumu kestim. O sırada beni sarıklı aradı, ben üstelik ona ‘nakil almak istemiyorum. Konya’ya kesilmek istiyorum’ dedim. O üstelik bana ‘bu kadar bekledin, umutların boşa gitmesin yanıma gel’ dedi. Ben dahi gittim ve bana sunma bodur zamanda sana bile çıkma içime doğuyor dedi. Ego üstelik bitmiş hocam ama ego burada tuttuğum evde kalacağım dedim. O dahi bunu kabul etti. Doktorumdan izin alarak kahvaltıya gezmek amacıyla tasrif yaptık. Ego eşimle kahvaltıya giderken hastaneden beni aradılar ‘kahvaltıya gittin mi?’ diye niteleyerek. Hayır henüz gitmedim dedim. Saat 10.00’üstelik gideceğiz demem üzerine bana biz hastanede kahvaltı hazırladık, seni çağırıyoruz buyur gel dediler. Hastaneye gittim alçak bakımda hangi yapacağız hocam kahvaltıyı, okkalı bakımda tamam mu dedim. Bana zaman alalım falanca derken o anda anladım, bana bir bağışın çıktığını. Eşimi aradım kahvaltının nakız olduğunu, bana his bulunduğunu, Allah baht ederse aktarım olacağım dedim ve o şekilde aktarım olduk. Elhamdülillah şu anda 12 senedir hayattayım. Ömer hocamdan Tanrı razı olsun” şeklinde konuştu.

“Seçme yapılan ayrımsız ödül filizlenen tıpkı ağaçtır”

Uzuv bağışının önemine aksan eden Aytekin, “Örgen beklemenin hangi olduğunu insanlar yaşamadıktan sonradan bilemez. O bölüm bana erte ihtimal sana. Onun amacıyla öldükten sonradan insanın toprak olacağını biliyorum. organ nakli yapılmasına cebin değilim. Gelişigüzel yapılan hediye filizlenen tıpkı ağaçtır. Yani hep insanları ben uzuv bağışına davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Uzuv bağışı ve aktarım sayılarının arttırılmasına müteveccih icraat bitmeme ediyor

Konya Site Hastanesi Duyum Yitimi ve Reanimasyon Uzmanı ve Organ Nakil Koordinatörü Uzm. Dr. Mehmet Akif Yazar, “Bilindiği için uzuv bağışı içki bağışı kabilinden simultane o enstantane yapılan aynı hediye değil. Bizler irtihal ettikten bilahare organlarımızın toprak olmaması için, bağışlar yapmamız gerekiyor. Çünkü bu organlarımız tabiatıyla yer olacak ama bu organların örgen bekleyen insanlara maltalık olması adına, bizler hayattayken organlarımızı ihsan yaparak birilerine nakil olması için referans yapmamız gerekiyor. Sonuç yıllarda pandeminin bile etkisiyle aynı anlamda örgen bağışı, organ nakli sayılarında bütün dünyada olduğu kabilinden ülkemizde dahi ağırbaşlı anlamda sayılarda düşüşler görüldü. Alelhusus Afiyet Bakanlığımızın ilgilendiren birimi örgen bağışı ve organ aktarımı ile ait bu sayıların arttırılmasına yönelik kısık anlamda öneriler ve tavsiyelerde bulunuyor. Bizler üstelik hastanelerimizde uzuv nakil koordinatörleri yerine bu alanda pahal icraat yapmaya başladık” diye konuştu.

Share: