18 almanak cinayetin sanığı: Allah Nişancı Kandili’nde herkesi affetti, ben münasebet cezaevinde yatıyorum?

Haklarında “Tasarlayarak, canavarca hisle ve işkence çektirerek düşünülerek öldürme” ve “Şeb vakti, şırakkadak fazla emanet ile silahla soygunculuk” suçlarından ülkü açılan sanıkların, Kocaeli 4. Yoğun Ukubet Mahkemesi’nde yargılanmalarına bitmeme edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar Mustafa Ş., Kağan F., avukatları Ceylan Terzioğlu, Doğan Cömert Balkır, maktulün ailesi ve avukatları katıldı.

“ADETA KURBAN SEÇİLDİM”

Suçlamaları kabul etmeyen Mustafa Ş., “Delil olmamasına rağmen kendimi himaye etmek zorunda bırakılmaktayım. Güneydoğu gazisi olmama ve cingöz istihbaratta yıllarca çalışmamama rağmen maaş ya da apayrı hiçbir çıkar talebinde bulunmadım. Kolluğun dosyayı durdurmak üzere birlikte yaptığı anket neticesinde adeta kurban olarak seçildim. 18 aydır tutukluyum. Maktulle 6 ay bir iş yerinde harıldamak dışında apayrı tek münasebetim, alışverişim yoktu. Eski aksiyon yerimde ifa ettiğim görev sebebiyle üzerimde, hesaplarımda hamile miktarda para bulunmaktaydı. Hiçbir zaman başkasının parsasına açgözlülük etmedim. Boşaltma ve beraatimi istiyorum” dedi.

“EGO NİYE CEZAEVİNDE YATIYORUM”

Kimseyi öldürmediğini söyleyen Hakan F., “Bigünah yere cezaevinde yatıyorum. Cenabıhak rızası için, Tanrı aşkı üzere benim beraatimi verin. Bana acımıyor musunuz? Allah Patent Kandili’nde herkesi affetti. Ego illet cezaevinde yatıyorum? Ego kimseyi öldürmedim. Mahvoldum, 18 aydır tutukluyum” şeklinde konuştu.

ŞARTLI TAHLİYE

Mahkeme heyeti, Melik F.’nin alıkonulma halinin devamına, Mustafa Ş.’nin konutu ayrılma etmemek neredeyse tahliyesine karar verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

10 Haziran 2004 yılında Kartepe’de meydana mevrut olayda, bire bir tavuk firmasında plasiyer adına müteharrik Garaz Özdemir (25), periyot boyu tahsilat yaptıktan sonra firmaya ilgilendiren kamyonete binerek hareket yerine müracaat etmek amacıyla yola isabet, elan bilahare defaatle bıçaklanıp, boğazı kesilmiş halde ölmüş bulunmuştu. Cinayeti işleyen şüpheliler ise kamyonetteki içi mal, çek ve burhan yoğun çantayı alarak kayıplara karışmıştı. 2004 yılında faili meçhul dosyanın 2021 yılında Kocaeli İl Güvenlik Müdürlüğü’ne devredilmesiyle soruşturmayı derinleştiren kıya bürosu dedektifleri, tavuk firmasının muhasebecisi Mustafa Ş. (43) ve Hakan F.’nin olaya karıştığını belirleme etmiş, yakalanan şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Share: