18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Ihtifal Günü’nde Zat Yazdığı Şiiri Okuyan 85 Yaşındaki İsmail Tuncer Ayakta Alkışlandı

MUTLAK DEDEOLUK

Aydın’ın Karacasu ilçesinde planlı 18 Mart Çanakkale Bahir Zaferi ve Şehitleri Ihtifal Haset’nde özlük yazdığı Çanakkale şiirini okuyan 85 yaşındaki İsmail Tuncer ayakta alkışlandı.

Karacasu’de düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü programı kapsamında sahneye çıkan 85 yaşındaki İsmail Tuncer, kendi yazdığı şiiri okudu. Tuncer, programa katılanlardan nazik alkış aldı.

İlçeye mecbur Ataeymir Mahallesi’nde hararetli ve 67 yıldır hafızasına kattığı koşuk ve destanları on paralık yazıya geçirmeden ezbere okumasıyla maruf Tunçer, Karacasu’daki etkinlikte bile özen çekici takat sınırı sergiledi. Etraflı yıllardır Mahallesi’nde destancılık geleneğini yaşatan Tuncer, ilk defa bire bir etkinlikte sahne aldı.

Tuncer’in Çanakkale adlı şiiri şu şekilde:

“Çanakkale Çanakkale, aktı kanlar baskın kadar, çöktü vurdu düşmanın bağrına Almaç kabil,

Martir oldu, gazi oldu vermedi vatanını, bir Fatiha oku, kefensiz yatan atalarına.

Biz Türklerin şerefi var, bellek var, Çanakkale’üstelik şehidi var, düşünce var.

Eğer vatan tehlikeyle düşerse, atılacak yiğitleri var.

İnsanlık uğrunda vatan önünde anadan babadan geçti aslanlar.

Çanakkale’nin yoğun sularında genişlik balaban rütbeyi çekti aslanlar.

Yanmayın analar bunlara zinhar, görülmemiş dünyada böyle akın.

Tüm dünya devletleri ne diyor bakın, yedi düveli denize döktü aslanlar.”

AİLEDEN GELEN BİR YETENEK

İlkokul mezunu 85 yaşındaki İsmail Tuncer 67 yıldan bu yana alelhusus yurt sevgisi konusunda şiirler yazıyor. 67 yıldır hafızasında tuttuğu kamet ve şiirleri yazıya geçirmenin zamanının geldiğini söyleyen Tuncer, bu yeteneğin ailesinden geldiğini tabir etti. Destanları inandırmak üzere herhangi bir düzlük ayrımı yapmadığını, duygularını insanlarla paylaşmayı sevdiğini kaydeden Tuncer, Çanakkale’da şehitliklerde zat yazdığı şiirini okuduğunu ve tek tanımadığı onlarca eş eliyle alkışlanmanın da kendisini sonuç evre mutlu ettiğini söyledi.

Share: