2 bin 655 km kaide çevirerek 23 şehri dolaştı

Aza bağışına ilgi kabul etmek üzere bisikleti ile Adana’dan yola sâdır 44 yaşındaki Kemal Yücel, 10 Ağustos’tan bu zamana kadar 2 bin 655 km ayakçak çevirerek, 23 şehri dolaştı.

6 yaşındaki oğlunu karın tümörü ameliyatının ardından kaybeden Kemal Yücel, kendisini toplumsal bastırık projeleri ve farkındalık çalışmalarına adadı. Kısa sürece ilk organ nakli sırası bekleyen ayrımsız kişiye canlıdan canlıya karaciğerini birlikte bağışlayan Yücel, bambaşka anne ve babaların birlikte zürriyet acısı çekmemesi için örgen bağışı konusuna ilgi dercetmek adına Türkiye’yi pedallıyor.

“23 ili bisikletle geçtim, 2 bin 655 km pedal çevirdim”

Türkiye’yi pedallayarak farkındalık oluşturmayı hedeflediğini anlatım fail Eksiksizlik Yücel, “Ana göze ve uzuv bağışı konusunda içtimai bilinci yükseltmek için 10 Ağustos tarihinde velespit ile Adana’dan yola çıktım. Rota çerçevesinde 41 şehri gezmeyi planlıyorum. Bu çerçevede kısaca 6 bin kilometre ayaklık çevireceğim. Amacım lösemi hastası çocuklara, aktarım bekleyen hastalara akıllıca donörün bulunması ve onların hayata tutunmalarını sağlamaktır. İlik bağışı konusunda insanlar çokça falsolu bilgilere sahiptir. Ego bisikletle gezerek ilik bağışının ve örgen bağışının hem önemini anlatıyorum hem bile ne büyüklüğünde basit tıpkısı cerrahi müdahale olduğunu anlatıyorum. Ego 9 sene evvel uşak acısı yaşadım. Bu turdaki amaçlarımdan biriside anne babaların benim gibi zürriyet acısı yaşamasını engellemektir. Bugüne büyüklüğünde 23 kent gezdim. 23 site içerisinde kısaca 2 bin 655 kilometrede ayakçak çevirdim” dedi.

“On Paralık tanımadığım benzeri hastaya karaciğerimi verdim”

Kendisi birlikte canlıdan canlıya uykuluk bağışçısı olduğuna değinen Yücel, “6 yaşında Mehabetli Utku adında bir oğlum vardı. 2013 yılında sömestr tatili sırasında gittiğimiz tıpkısı AVM’nin buz pistinde düşerek başını çarpması sonucu arama gayeli hastaneye götürdük ve ortada tümör olduğunu öğrendik. Bunun üstüne hayat alın bir mücadele başlattık. Doktorlar işler olmazsa eğer 1 hafta içerisinde öleceğini söylediler. Akıl tümöründen cerrahi müdahale oldu ancak 9 günlük dirim mücadelemizi maalesef kaybettik. Başka çocuklara maltalık vermesi için rahmetli oğlum Yüksek Utku’nun organlarını bağışladım. Kul tahminî 14-15 ay evvel hiç tanımadığım ayrımsız hastaya karaciğerimi verdim. Hem oğlum maltalık kurtardı hem üstelik ben ona laik aynı cet olduğumu göstererek gönüllü kendisine aza bağışı yaptım ve aynı hastanın hayata tutunmasına kurgu oldum. Yaşadığım bala acısını ayrıksı çocuklara umuda dönüştürüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Yücel Samsun sonrasındaki rotası hakkında ise şunları söyledi:

“Samsun’daki rotamın peşi sıra Karadeniz periferi yolundan bitmeme ederek turumu tamamlayacağım. Önümüzdeki hedefim; Sinop, Kastamonu, Bartın yine o rotayı strateji ederek Düzce, Kocaeli, İstanbul, Çanakkale ve peşi sıra Ege Bölgesine, Akdeniz Bölgesine inerek 10 Ekim günü turumu Adana’dahi berhava etmek.” – SAMSUNShare: