“2. Korkut Dede Türk Dünyası Film Festivali”nde Türkiye’yi künde edecek filmler açıklandı

Hars ve Turizm Bakanlığının destekleriyle Arsıulusal Beyaz Perde Derneği yoluyla bu yıl ikinci kat düzenlenen “Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali”nde Türkiye’yi sahne edecek filmler açıklandı.

Festivalin kurmaca konkur bölümüne, Faruk Büzük, Halil Kardaş ve Halit Karaata’dan oluşan civar jüri, Alicenap Kaplanoğlu’nun “Ulam Hasan” filmini seçti. Film, Türkiye’den bu sene “Ecnebi Dilde Bildirme İyi Uluslararası Film” kategorisi amacıyla Oscar ödülüne aday gösterilmişti.

Ensar Altay, Tülay Gökçimen ve Arif Hakverdi’den oluşan dokümanter yarışma bölümü ön jürisi ise yönetmenliğini İsmet Arasan’ın yaptığı “Balkanların Türkçe Hafızası “adlı filmin festivalde Türkiye’yi mandepsi etmesine değişmeyen verdi.

Ödül alan filmlerin belirleneceği ana jüriler ise gelişigüzel ülkeden tıpkı sinema sanatçısının katılımı ile oluşacak. Dereceye girecek kurgulanmış ve dokümanter filmler bu jürilerce car edilecek.

Türk Cumhuriyetleri ve topluluklarında Türki (kendi lehçelerinde) fariğ yapımların katılacağı 2. Korkut Ağababa Türk Dünyası Film Festivali, bu yıl 1-5 Son Teşrin tarihleri ortada, Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’da gerçekleştirilecek.

Festival ve vizyon programı ile ait bilgilere “www.korkutatafilmfestivali.com” adresinden ulaşılabilir.

Share: