200 metre yükseklikteki içki tutum terasını 20 bin güç müzakere etti

Sivas’ın Divriği ilçesinde, kayalıkların üzerine düz yazı edilen “içki seyir terası”nı yaklaşık 20 bin güç ülfet etti.

Sivas Valiliği himayesinde, İl Hususi İdaresi ve Divriği Kaymakamlığının hisse senedi birliğinde, Divriği ERMADEN ilkin görünmek üzere hayırseverlerin katkılarıyla Çaltı Çayı, tarihi Divriği ve Kesdoğan kaleleri ile ilçe merkezine bilge tepede nesir edilen yaklaşık 200 metre yüksekliğindeki seyir terası adrenalin tutkunlarını ve ziyaretçilerini ağırlıyor.

Divriği Kaymakamı Yakup Papaker, AA muhabirine, terasın sabık yıl ağustosta hizmete açıldığını hatırlattı.

Pencere tempo terasının hizmete girdiği günden itibaren ziyaretçi akınına uğradığını belirten Papaker, “İlçeden, devlet genelinden ve ecnebi ülkelerden ziyarete mevrut misafirlerin ilk görüşme ettiği yerlerden birisi. Benzeri zamanda ilçemize melfuf değer üreten, ilçemizin turizm potansiyelini yükselten yerlerden.” diye niteleyerek konuştu.

Papaker, pencere seyir terasın üstünde kocaman bire bir hava yuvarı olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Terasa çıkıldığı ahit aceleten karşımızda Kesdoğan Kalesi’ni, onun karşısında Divriği Kalesi’ni görüyoruz. Tıpkısı şehrin içinde iki kalenin olduğu ender yerlerden biri üstelik Divriği ilçemiz. Lahzada aşağısında Divriği Celil Cami ve Darüşşifası’nı ve ilçenin tamamını bu bölgeden görebilmekteyiz. Gene baktığımızda Anadolu’nun Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında heybetli katkıları olan Hüseyin Gazi’nin türbesini görmekteyiz. Terasın ast kısmından güzeşte Diken Çayı, Karasu Nehri ile birleşerek Fırat’ın en şişman kollarından tıpkı tanesini oluşturuyor. Bu da ziyarete gelenlere serencam basamak güzel tıpkı görsellik sağlıyor. Tıpkısı zamanda yanından şimendifer yolunun geçmesi gelen turistlere farklı bir görsellik sağlıyor.”

“Divriği Celil Cami ve Darüşşifası’ndan sonradan görülebilecek yer yüce alanlardan biri”

Su çekmek amacıyla Çaltı Çayı’na sürüler halinde gelen biberli keçilerinin birlikte terastan izlendiğini aktaran Papaker, “Misafirlerimiz melez keçilerini buradan münhal gözle görebiliyorlar.” dedi.

Papaker, terasın açılmasının üzerinden henüz 1 sene geçmesine karşın kısaca 20 bin ziyaretçiye ulaşıldığı bilgisini vererek, “Bunun daha de aşkın olacağına inanıyoruz. Her sabık dolaşma arayan, soran ve gelenlerin sayısı artıyor. Önümüzdeki yıllarda ziyaretçi sayısı 30 hatta 40 binlere akıllıca çabuk şekilde ilerleyecek. Kadeh seyir terası, Divriği’yi görüşme edeceklere hem turizm hem bile konuşma anlamında ayrımlı aynı alan oluşturdu. Teras, Divriği Celil Cami ve Darüşşifası’ndan sonradan görülebilecek arz majör alanlarından biri oldu.” ifadelerini kullandı.

Kadeh gidiş terası ziyaretçileri ise çalkantı mahmul anlar yaşadıklarını belirtti.

Share: