200 metre yükseklikteki kadeh ezgi terasını 20 bin kişi konuşma etti

Sivas’ın Divriği ilçesinde, kayalıkların konusunda inşa edilen “cam tutum terası”nı tahminî 20 bin güç musahabe etti.

Sivas Valiliği himayesinde, İl Hususi İdaresi ve Divriği Kaymakamlığının hareket birliğinde, Divriği ERMADEN ilkin atılmak üzere hayırseverlerin katkılarıyla Diken Çayı, tarihi Divriği ve Kesdoğan kaleleri ile kaza merkezine bilgili tepede nesir edilen tahminî 200 metre yüksekliğindeki gidiş terası adrenalin tutkunlarını ve ziyaretçilerini ağırlıyor.

Divriği Kaymakamı Yakup Papaker, AA muhabirine, terasın sabık sene ağustosta hizmete açıldığını hatırlattı.

Pencere tempo terasının hizmete girdiği günden itibaren ziyaretçi akınına uğradığını belirten Papaker, “İlçeden, devlet genelinden ve yabancı ülkelerden ziyarete mevrut misafirlerin önce müzakere ettiği yerlerden birisi. Bir zamanda ilçemize eklenmiş derece üreten, ilçemizin turizm potansiyelini yükselten yerlerden.” diye konuştu.

Papaker, içki davranış terasın üstünde koca tıpkı gaz yuvarı olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Terasa çıkıldığı antlaşma aceleten karşımızda Kesdoğan Kalesi’ni, onun karşısında Divriği Kalesi’ni görüyoruz. Benzeri şehrin süresince iki kalenin olduğu ender yerlerden biri dahi Divriği ilçemiz. Hemencek aşağısında Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nı ve ilçenin tamamını bu bölgeden görebilmekteyiz. Esasen baktığımızda Anadolu’nun Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında koca katkıları olan Hüseyin Gazi’nin türbesini görmekteyiz. Terasın zir kısmından güzeşte Diken Çayı, Glokom Nehri ile birleşerek Fırat’ın arz balaban kollarından benzeri tanesini oluşturuyor. Bu üstelik ziyarete gelenlere serencam paye güzelce ayrımsız görsellik sağlıyor. Aynı zamanda yanından katar yolunun geçmesi mevrut turistlere ayrımlı tıpkısı görsellik sağlıyor.”

“Divriği Celil Cami ve Darüşşifası’ndan bilahare görülebilecek yeryüzü balaban alanlardan biri”

Su çekmek amacıyla Çalı Çayı’na sürüler halinde mevrut kırıcı keçilerinin üstelik terastan izlendiğini aktaran Papaker, “Misafirlerimiz yaban keçilerini buradan küşade gözle görebiliyorlar.” dedi.

Papaker, terasın açılmasının üzerinden elan 1 yıl geçmesine karşın yaklaşık 20 bin ziyaretçiye ulaşıldığı bilgisini vererek, “Bunun elan bile aşkın olacağına inanıyoruz. Değme geçen devir arayan, soran ve gelenlerin sayısı artıyor. Önümüzdeki yıllarda ziyaretçi sayısı 30 antrparantez 40 binlere akıllıca aceleci şekilde ilerleyecek. Kadeh tempo terası, Divriği’yi mülakat edeceklere hem turizm hem üstelik görüşme anlamında değişik bire bir düz oluşturdu. Teras, Divriği Celil Cami ve Darüşşifası’ndan sonraları görülebilecek en mehabetli alanlarından biri oldu.” ifadelerini kullandı.

Kadeh tutum terası ziyaretçileri ise heyecan meşbu anlar yaşadıklarını belirtti.

Share: