2024 Avrupa 23 Şeş Kürek Şampiyonası Meriç Nehri’nde yapılacak

2024 Avrupa 23 Gözyaşı Altı Kürek Şampiyonası’na Edirne, Meriç Nehri’nde aile sahipliği yapacak.

Çekya’nın Racice kentinde European Rowing yoluyla planlı 2024 Avrupa 23 Yaş Altı Kürek Şampiyonası aile sahipliği oylamasında Edirne, bu organizasyonu düzenleme hakkı elde etti.

Şampiyona ile Türkiye’de ilk defa olimpik teknelerin yarışacağı bir kürek organizasyonu gerçekleştirilecek.

Bu arada düzenleme üzere Meriç Nehri’nde mensur edilecek alan, Türkiye’nin arsıulusal standartlarda önce kalımlı kürek parkuru olacak.

Vali Kırbıyık: “Müjdeli bire bir haberi kabullenmek istiyorum”

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Meriç Nehri kenarında düzenlediği matbuat toplantısında, ev sahipliğini “Muştulu tıpkı haberi tutmak istiyorum.” sözleriyle duyurdu.

Kırbıyık, kararın Türkiye ve Edirne üzere haddinden fazla oylumlu olduğuna ilgi çekti.

2024 yılında Avrupa 23 Yaş Şeş Kürek Şampiyonası’nın Edirne’de yapılacağını nâkil Kırbıyık, şunları söyledi:

“Burada iki ayrı değerlendirme yapıldı. İlk namına Meriç Nehri’nde tarihi köprüden başlayıp kullanılmamış yapılan köprümüze büyüklüğünde kestirmece 2 bin metrelik berenarı mefkûre, adamakıllı, bol bire bir parkur var. İkinci ölçüt kendisine şehrin imkanlarına bakılıyor. Burada şehrin konumu, muvasala imkanları, konaklama imkanları, hizmet sektörünün yeterliliği, yani aşevi hizmetinden tutun gayrı bütün alanlardaki ehliyet bire bir anlamda teste tabi uğramış oldu. Allah’a şükürler olsun yapılan bütün değerlendirmeler sonucunda Edirne bu kriterlerin hepsini karşıladı ve sonuç basamak oylumlu başarıya imza atarak bu şampiyonayı aranjman hakkı elde etti.”

Kırbıyık, bökelik amacıyla ati 750 sportmen, aileler ve ustalık ekipler düşünüldüğünde şehir turizmi ve site ekonomisi üzere çok şanlı bire bir algı olacağına vurgu yaptı.

Çok mutlu olduklarının altını çizen Kırbıyık, “Türkiye’de ilk kez kürek şampiyonası anlamında uluslararası tıpkı organizasyonun düzenlenmesi çok muhteşem. İlk arsıulusal parkur birlikte Meriç Nehri üzerinde olacak. Hakikaten çokça bahtiyar, haddinden fazla sevinçliyiz.” ifadelerini kullandı.

Ilbay Kırbıyık, TED Koleji Kürek Kulübüne, bu sporun yaygınlaşması ve Meriç Nehri’nin katıksız bir parkur olduğunun farkındalığını oluşturmasından hava teşekkürname etti.

TED Edirne Koleji Kürek Kulübü Başkanı Nefha İba birlikte oylamaya 26 ülkenin katıldığını, Türkiye’nin Almanya’yı 2 oyla geçerek aile sahipliğini kazandığını aktardı.

Desteklerinden hava Vali Kırbıyık ve Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk’e teşekkürname fail İba, “Teamüller gereği 2024’te yapılan Avrupa Şampiyonası’ndan sonra Acun Şampiyonası’nı dahi filhakika otomatikman tıpkısı parkura veriyorlar. ” açıklamasında bulundu.

Kürek antrenmanlarını Meriç’te sürdüren sporcular da kararın motivasyonlarını yükselteceğini anlatım etti.

Şampiyona öncesi hazırlıklara kısa süre içerisinde başlanacağı ifade edildi.

Acun Kürek Federasyonu (FISA) Yönetim Kurulu Üyesi Nebojsa Jevremovic ile Asuncion Perez, temmuz ayında Meriç Nehri’nde incelemede bulunmuş, buranın şampiyonalar üzere tabii ve sunturlu tıpkı parkur olduğu yönünde tespitlerini aktarmıştı.Share: