217 kiloyla yürüyemeyecek ağıl geldi, tulum göden ameliyatıyla kilolarından kurtulacak

217 kiloyla yürüyemeyecek ayla geldi… Şişman mide ameliyatıyla çok kilolarından kurtulacak

ZONGULDAK – Zonguldak’ta 217 kiloya ulaşarak yürüyemeyecek kuzuluk gelen 43 yaşındaki züğürt, Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Aplikasyon ve Araştırma Merkezi’nde geçirdiği tombul işkembe ameliyatının arkası sıra kilolarından kurtulacak.

Alaplı ilçesinde hayatiyetli 43 yaşındaki Hiçlik Alicenap, 7 kamer önceki fazla kilolarıyla uğraşırken faaliyetler olmaya değişmeyen verdi. Basak kullanırken soluk darlığı çeken, ulaştığı 217 kiloyla adeta yürüyemez hale gelen Ahi, Bülent Ecevit Üniversitesi Keyif Aplikasyon ve Araştırı Merkezi’nde görev yapan genel operatör hekim akademisyen İlhan Taşdöven ile tanıştı.

Hazırlanan program doğrultusunda önceki olarak 8 kilogram veren Semih, şişman mide ameliyatı üzere operasyon masasına yattı. Kestirmece 40 dakika süren ve liyakatli güzeşte operasyonun arkası sıra sağlığına munsap ve diyetlerle kilo vermeye başlayan Ahi baştan yürümeye başlayınca moral buldu.

“Cerrahi Müdahale sonrası moralim yerine geldi”

Çocukluğundan bu yana kilo aldığını anlatan Eli Açık, gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Çocukluğumdan beri kilogram alıyorum. Operasyon üzere araştırma yaparken İlhan hocaya rastladım. Burada olduğunu gördüm. Gelmeye değişmeyen verdim. Yürürken sırtım ve ayaklarım ağrıyordu. Müşkülat çekiyordum. Kan sıkıntısı oluyordu. Basak çıkarken zorlanıyordum. Deminden kendimi henüz bol hissediyorum. Moralim de yükseldi. Cerrahi Müdahale olduğum için dahi henüz mutluyum. Doktorun önerilerine uyacağız. Taburcu olacağız. Diyete uyacağız, spor yapacağız.”

“Hayat tarzınızı değiştirmezseniz kilo alırsınız”

Hastanın 7 kamer ilk kendilerine başvurduğunu anlatan İlhan Taşdöven, “Hastamız 43 yaşında erkek sökel. Evde sabit benzeri dirim tarzıyla kilogram almış. Obezite merkezine başvurdu. Psikiyatri, endokrin, kardiyoloji, ahşa hastalıkları multidisipliner adına değerlendirildi. Peşi Sıra obezite ameliyatına karar verdik. Öncesinde 2-3 kamer kefaret programına aldık. Hastaya 10 kiloya yakın kilogram verdirdik. Hastanın ameliyatını gerçekleştirdik. Gayda mide ameliyatı yaptık. Hastamızın vücut yığın endeksi 82. Süper obez yerine geçiyor. 217 kilogram hastamız. Cerrahi Müdahale sonrası hastamız su içmeye başladı. İki üç çağ bilahare volta ve antrenman hareketlerine başladı. Obeziteye sadık ruh hastalıklarından tutun. Obezite deyip geçmeyin. Obezite tıpkı çor ve tedavi edilebilir tıpkısı çor. Erken engelleme edilirse hastanın vücudunda oluşturduğu zararlı etkilerden er engelleme ile vurdumduymaz dönülebilir. O yüzden erken müdahale değme zaman önemli. evet perhiz, deva tedavisi veya cerrahi. Kefaret ve idman ile bu hastamız acul aynı şekilde kilogram verecek. Zinde beslenmeyi öğreteceğiz. Karbonhidrat, musaffa gıdalardan uzaklaştıracağız. Göveri ağırlıklı beslenmesini öğrenecek. Midesi küçüldüğü amacıyla çok aşkın gıda alamayacak. Kilo vermesine koruyucu olacak. Hangi ameliyatı olursanız olun kefaret yapmazsanız fiziksel aktiviteyi artırmazsanız yaşam tarzınızı değiştirmezseniz kilo alırsınız. Bu hastanın birlikte cerrahi müdahale yaparak destek olmaya çalışıyoruz. Motive olmasını sağlıyoruz. Sonunda aceleci kilo veriyorlar. ve o kiloyu koruyorlar hastalar” diyerek konuştu.

Share: