29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı

Konya, Aksaray, Afyonkarahisar ve Karaman’de 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı dolayısıyla törenler düzenlendi.

Konya Valiliği’nde tebriklerin kabulüyle başlayan tebrik programı, Feritpaşa Caddesi’ndeki törenle devam etti.

Ilbay Vahdettin Özkan ile Büyükşehir Belediye Reisi Erek İbrahim Altay, tören aracına binerek vatandaşları selamladı. Peşi Sıra çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Özkan, 29 Ekim 1923’ün, yüzyıl açıp kapatmaya mazhar olan tıpkısı milletin nazik fedakarlıklarla kazandığı Milli Mücadelesi’nin Cumhuriyet ile taçlandırıldığı dolaşma olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk özellikle tevessül etmek amacıyla, zırh arkadaşları, şehitleri ve gazileri rahmetle andıklarını tamlayan Özkan, şunları kaydetti:

“Irtibat ve beraberlik içinde, Cumhuriyetimizi bilcümle derece ve kurumlarıyla özümsemiş olan milletimiz, Türkiye’yi çağdaş dünya devletleri ortamında türe ettiği saygın konuma yükseltmek üzere lüzumlu olan iradeyi temas ant ortaya koymuştur. Bu yüksek bilinç, irade, azim, basiret ve cesareti gösterebildiğimiz takdirde Türkiye’nin, eskimemiş dünya düzeninde değişimi izleme eden değil, şekillenmesine katkıda mevcut tıpkı mevki olacağına inancımız tamdır. Cumhuriyetimizin 99. bünye yıl dönümünü kutluyorum.”

Program, el oyunları gösterisi, koşma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve tören geçişiyle sona erdi.

Hüyük ilçesinde Durmuş Akkuş Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen törende, 99 yaşındaki Zeynep Bardakçı, “Alem” ve “Atatürk” şiirini okudu.

Bardakçı, okuduğu şiirin peşi sıra tören düzeni üyeleri ve törene katılan vatandaşlar marifetiyle ayakta alkışlandı.

Aksaray

Aksaray’bile törenler, 15 Orak Ayı Milli İrade Meydanı’nda Vali Hamza Aydoğdu, MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı ve Belediye Başkanı Cihan Dinçer’in katılımcıların bayramını kutlamasıyla başladı.

Aydoğdu, çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Eksiksizlik ve silah arkadaşlarının kurup Türk milletine bergüzar ettiği Cumhuriyetin 99. sene dönümünü coşkuyla kutladıklarını söyledi.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın insanlığın, medeniyetlerin ve gökçe dinlerin beşiği olduğunu vurgulayan Aydoğdu, “Herkesin göz diktiği bu yerde asırlardır yaşıyoruz ve bunun amacıyla bir nice eşit ödemişiz. Cumhuriyetin ilanı yalnız idare şeklinin değişikliği değildir. Bizim tıpkı felç kanımız toprağa düşmüşse o toprak imdi yurt parçasıdır. Eren milletimizin makus talihini Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşları İnönü’da, Sakarya’birlikte ve Dumlupınar’de bilakis çevirmiştir.” diye niteleyerek konuştu.

Törende, Aksaray Bitirmiş Güvenlik Komando Bölük Komutanlığı ekipleri gösteri sundu. Halk oyunları gösterisi, tahrir ve türkü yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve geçit töreni düzenlendi.

Izlence Vali Aydoğdu’nun tebrikleri kabul etmesinin peşi sıra sona erdi.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’de törenler, Vali Kübra Güran Yiğitbaşı’nın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Anıtpark uğrunda devam eden programda, Yiğitbaşı, Belediye Reisi Mehmet Zeybek ile Garnizon Komutanı Liva Osman Kahraman, “Atatürk’ün Afyonkarahisar’ı Ziyaretleri” isimli ışık sergisini gezdi, peşi sıra törene katılanların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından mütekellim Yiğitbaşı, tarihin dönüm noktası Cumhuriyetin kuruluşunun 99. sene dönümünde, özellikle Gazi Mustafa Kemal Vakur girmek için İstiklal Harbi’nin zafere ulaşmasında misyon üstlenen kahramanları tanınmayan etti.

Cumhuriyetin yemeden içmeden ayrımsız yönetim biçimi ve dümen sisteminin adı olmadığını belirten Yiğitbaşı, şunları kaydetti:

“Türk milletinin bu topraklarda can, var olma ve varlığını bitmeme ettirme iradesinin adıdır. Bu yüzden Türk milleti kaynağını kavim iradesinden almayan hiçbir kişiye, kuruma, zümreye ve örgüte iradesini teyit etmeyecektir. Türk milleti, elbet Milli Mücadele’da, bağımsızlığını ve ulus iradesini teyit etmediyse, bundan sonra da öz iradesini teslim etmeyecektir. Global ve bölgesel düzeyde edindiği kazanımları, budun iradesiyle harmanlayarak çağın önünde giden aynı devlet olmayı sürdürecektir.”

Program, öğrencilerin koşuk okuması, umum oyunları, mehterhane gösterisinin peşi sıra, kitabet, koşma yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve geçit töreniyle sona erdi.

Geçit törenine, Türkiye LIQUI MOLY Motokros Şampiyonası’na katılan yavru ve gençlerde motosikletleriyle katıldı.

Karaman

Karaman’bile ise törenler, Ilbay Tuncay Akkoyun’un makamında tebrikleri akseptans etmesiyle başladı.

Aktekke 15 Orak Ayı Demokratlık Meydanı’nda bitmeme eden programda, Vali Akkoyun ile Şehremini Savaş Kalaycı törene katılanların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra mütekellim Akkoyun, zaman, binlerce yıllık heybet geleneği ve şanlı Türk tarihinin Küçük Asya topraklarında filizlenen akıbet fidanı Cumhuriyetin 99’uncu yaşına kavuşmanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

Tarihiden alınan dokunaklı ve ilhamla bağlanak, kardeşlik içinde, asgari müşterek olan Cumhuriyete topluluk çıkmaya bitmeme ettiklerini vurgulayan Akkoyun, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin el erki ve kalkınma yolculuğu akıcı tıpkı şekilde sürüyor. Eğitimden sağlığa, ulaştırmadan güvenliğe kadar degaje bire bir yelpazede devletimiz hedeflerine akıllıca ilerliyor. Hassaten Türk savunma uran dosta güven, düşmana istinkâf etmek salan iri benzeri evolüsyon gösteriyor. Cumhuriyetimiz tıpkısı asrı geride bırakırken, evvel olduğu kadar bugün birlikte daima hakkın ve adaletin nişanesi olan ülkemizi, medeniyetimizin tecrübeleri ve doğru birikimimiz üstüne yükselteceğiz.” ifadesini kullandı.

Program, ahali oyunları gösterisi, kitabet ve koşma yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve geçit töreniyle tamamlandı.

Share: