29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlandı

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlandı.

İlçe Halk Yetişek Müdürlüğü konuşma salonunda düzenlenen programda mütekellim Kaymakam Hasan Kurt, 29 Ekim’in Türk milletinin bağımsızlık ve doğacak uğrunda verdiği kurtuluş mücadelesini kavim egemenliğiyle taçlandırdığı mutlu bire bir çevrim olduğunu söyledi.

Konuşmaların peşi sıra günün mazmun ve önemiyle ilgilendiren şiirlerin okunduğu programda protokol üyeleri, mektepli ve öğretmenlerle ışık çektirdi.

Programa, Belediye Başkanı Ensar Dündar, İlçe Cingöz Komutanı Binbaşı Engin Çağlar, İlçe Güvenlik Müdürü Yusuf Ambulans, gelgel müdürleri, siyasal parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ile kaza sakinleri katıldı.

Merzan Kent Stadında utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Cumhuriyet Altını rejiminin sunma iyi yönetim biçimi namına ortaya konulduğunu ve umum eliyle gelişmemiş sürede benimsendiğini belirtti.

Cumhuriyetin ilanının ülkede köklü değişimler başlattığını nâkil Akbıyık, “Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında Türkiye uygarlık uğrunda makro adımlar atmıştır. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp 29 Teşrinievvel 1923’te de ‘Türk milletinin geleneklerine ve adetlerine arz makul yönetim Cumhuriyet idaresidir’ diyerek zar ettiği Cumhuriyet, bizlere mevdu arz şişman mirastır.” dedi.

Şiirlerin okunduğu, gösterilerin ve çalgı aleti dinletisinin sunulduğu programda, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören geçişiyle akıbet bulan programa, Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ünlüsoy, Yüksekova 3. Piyade Fırka Komutanı Tümgeneral Mustafa Koşan, ilbay yardımcıları, İl Uyanık Komutanı Tümgeneral Coşkun Baskın, Hak Komisyonu Başkanı Birtan Şeker, İl Güvenlik Müdürü Namazlar Mete Pınar, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Duygusal Yılmayan, alım amirleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Share: