29 yılda tamamlanan yastıklama taş cami, mimarisiyle dikkati çekiyor

Giresun’da hacısı hocası doğal taş kullanılarak düz yazı edilen Sarayburnu Camisi, mimarlık yönüyle beğeni topluyor.

Bulancak ilçesinde temeli 1987’birlikte atılarak imece usulüyle 29 yılda tamamlanan Sarayburnu Camisi, 2 bin 588 metrekare kapalı alana cemaat.

Karadeniz Deniz Boyu Yolu üzerinde, yavaş ziyaretçi düz camide, hendesi biçimlerde kesilmiş beribenzer ahşap parçaların büyük ayrımsız satıh monte etmek amacıyla birbirleriyle geçmeli namına birleştirilmesi tekniği kündekari de uygulandı.

Sarayburnu Camisi’nin mütenevvi bölümlerindeki tarz ve bezeme çalışmaları dikkati çekiyor. Camide yaklaşık 4 bin 500 sevimli tıpkısı anda salat kılabiliyor.

Sarayburnu Camisi ve Külliyatı Ika ve Yaşatma Derneği Başkanı Yusuf Aydınlık Sipahi, AA muhabirine, Sarayburnu Camisi’nin Osmanlı ve Selçuklu mimarilerinin harmanlanarak yapıldığını söyledi.

Sarayburnu Camisi’ni sair camilerden ayıran sunma büyük özelliğinin taş olması olduğuna dikkati çeken Sipahi, Kargaşa, Rize, Trabzon ve Samsun kadar belde illerden benzeri çok kişinin camiye salat kılmaya geldiğini kaydetti.

Sipahi, 1987’üstelik İstanbul Şehzadebaşı camisinin ölçülerinden ve mimarisinden hareketle inşaata başladıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehzadebaşı Camisi’nin 500 yıldır ayakta artan aynı işaret olduğuna dikkati çekerek, ” Mimar Sinan’ın eseri, bugüne büyüklüğünde muammer ve hiçbir depremde beis görmemiş. İnşallah Sarayburnu Camisi dahi onun büyüklüğünde yaşar diye niteleyerek ümit ediyoruz. Bura 16 metre cidar yüksekliği, 38 metre kümbet yüksekliği, 130 santimetre cidar kalınlığı olan tıpkısı tapınak.”

Caminin suyunu 42 kilometre uzaklıktaki ormanın içerisinden getirdiklerini tamlayan Sipahi, “İnsan eli değmeyen, yerleşim merkezi olmayan yerden suyu getirdik. Bunu celal, budun, hayırseverler halk ele vererek yaptık. Bu akarsu çetin bir şekilde kullanılıyor, herkes alıyor evine, iş namına götürüyor.” diye konuştu.

Yusuf Vuzuh Sipahi, Türkiye’deki tarihi eserlere bel ederek, şunları kaydetti:

“Yaşamış sakat uygarlıkların tarihi eserlerini ülkemizde restore edip gine insanlığın hizmetine sunuyoruz. Bunlar tarihi eserlerdir, gerçekli kıymetini alim çıkıp hiç değilse bina olarak korur ama bizim asıl amacımız ruhunun yaşaması. Biz yemeden içmeden yapıt olarak, çatı namına yaşa demiyoruz, içini da dolduralım, insanlarımız istifade etsin, hedef hasıl olsun.”

Sarayburnu Camisi’nde kündekari, ahşap kakma, suret, ebru ve minyatür üzere sanatların yapılacağı alanlar oluşturmayı planladıklarını dile getiren Sipahi, Milli Terbiye Bakanlığı ile angajmanlı kurslar açılmasını istediklerini kaydetti.

Sipahi, ayrıca camiye ilişkin 5 bin bibliyotek ayrımsız kitabevi oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

Share: