3 sene geçmiş suni kalp nakli yapılan marazlı: Elimde kalbim ile geziyorum

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde cıvıl cıvıl 49 yaşındaki Hasan Çalıştırıcı, yaklaşık 3 yıldır elinde taşıdığı kalbiyle hayatını bitmeme ettiriyor. Koç 2010 yılında geçirdiği ruh kriziyle beraber başlayan his yetmezliği hayatının dönüm noktası oldu. His-Soy Cerrahisi Servisi’nde otama görmeye başlayan Koç’un yaşaması için his nakli olması gerektiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı’nın millî bekleme listesine kaydolan Koç üzere 5 yıldır kadavralardan ruh bulunamadı. Doktorların yaşaması amacıyla önsezi nakli olması gerektiğini söylediği Koç’a yapay kalp önerildi. 2020 yılında gerçekleştirilen faaliyetler ile bileşimli kalbi takılan Belletici baştan maltalık buldu.

BILEŞIMLI KALBİNİ ÇANTADA TAŞIYOR

Hasan Antrenör, sentetik kalbin takılma sürecinden bahsederek, “Bende aileden gelen his hastalığı var. 2010 yılında kalp krizi geçirdim. Akabinde 2012 yılında ruh yetmezliği başladı ve ruh hastası oldum. Yeni tıpkı duygu aktarım edilmesi gerektiği anlaşıldı. Bu süreçte Antalya Akdeniz ve İstanbul Koşuyolu hastanelerinde tetkiklerimi yaptırdım ve 2015 yılında İstanbul Koşuyolu hastanesinde ruh nakli amacıyla sıraya girdim. 2016 yılında içtimai medya marifetiyle Ankara Erdemli İhtisas hastanesini gördüm muayene ve tedavim için oraya gittim. 2016 yılı gücük ay ayından itibaren dahi Ankara faziletkâr kalp hastanesinde otama oluyorum. Elan önce soluk darlığı yaşıyordum; yürüyemiyor, uyuyamıyordum bu süreçte sık sık hastanelerde müvellidülhumuza tedavisi almaya başladım. 2019 yılının Teşrinievvel ayında bana yapay kalp takılması gerektiği söylendi 2020 yılında de ameliyatım gerçekleşti ve suni kalp takıldı. O günden bugüne büyüklüğünde suni kalp ile yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

“BATARYASI BİTER DİYE KORKUYORUM”

Çalıştırıcı, bireşimli kalple geçen kısaca 3 yılını anlatarak, “Sabah kalkıyorum kahvaltı yapıyorum ve dışarı çıkıyorum. Arkadaşlarımla ahbapça ediyorum, âdem dost görüyorum. Bu süreçte hem sporumu yapıyorum hem birlikte insanlarla bağırsak içe olmaya çalışıyorum böylece kendimi henüz bayındır ve henüz rahat hissediyorum. Genişlik iri korkum cihazın şarjının bitmesi veya cihazın gelişigüzel arızaya geçmesi. Çantamda iki sayı batarya var bunlar daima şarj halinde 14 ila 16 saat arasında sürekli değişim yapılması gerekiyor. Şu anki süreçte bataryanın tamam olması veya dışarda fazla kalırım dahi batarya biter korkusu çokça oluyor. Bu yüzden dışarıda dahi çokça çok kalamıyorum. Bu cihaz üç yıldır benimle alay malay artık hayatımız bu arada oldu. Duş alırken duş bandı ile bölgeyi kapatıyorum cihazında farklı ayrımsız duş çantası var ona koyuyorum ve duşumu bu şekilde alıyorum” şeklinde konuştu.

“HAYATTAYIM, BUGÜNÜME ŞÜKÜR”

Koç, yer çokça taraf kapkaççılardan ve cihazın kablosuna takılabilecek insanlardan korktuğunu belirterek, “Bu çantayı mal çantası zanneden canip kesicilere kaptırma ihtimali var. Neşeli benzeri ortamda bu kabloya takılıp çekerler kalbim yerinden kazanç diye korkuyorum. Öz çevrem özürlü olduğumu bildikleri için elan titiz oluyor değme alanda evleviyet veriyorlar. Görünce şaşıranlar üstelik oluyor elbette yaşıyorsun tahakküm olmuyor mi diyerek soranlar oluyor. Benim hissettiğim bir tane madde koku alıyorum, hayattayım bugünüme şükür. Ben otuz iki yıl sigara içtim otuz iki sene bilahare imdi ego sigarayı değil sigara beni bıraktı. Gençlerimize sigara içmemelerini, sigaradan uzak durmalarını ve şeş ayda tıpkı kez de olsa kendilerini taharri ettirmelerini tavsiye ederim” diye niteleyerek konuştu.

Share: