4. Acun Göçkün Oyunları’nı kısaca 1 milyon yaşama musahabe etti

Acun Göçebe Oyunları Aranjman Komitesi ve Türkiye Anadan Görme Spor Dalları Federasyonu Başkanı Melik Ocakçı, “Sayılara baktığımızda tıpkı milyona kısaca tıpkısı ziyaretçi akınına uğradık. Özellikle esbak alanımız çok haddinden fazla yoğundu.” dedi.

Oyunların düzenlendiği alanda gazetecilere izah işleyen Ateşçi, Dünya Etno spor Konfederasyonu aracılığıyla İznik Gölü kıyısında düzenlenen oyunlara vatandaşların şişman bent gösterdiğini söyledi.

Ocakçı, oyunların akıbet gününde belli belirsiz yağmurlu bir albeni olmasına rağmen katılımın faziletkâr olduğunu vurgulayarak, “Sayılara baktığımızda bire bir milyona kestirmece bire bir ziyaretçi akınına uğradık. Hele esbak alanımız haddinden fazla çokça yoğundu. Hatta Polis Güçleri Teşkilatımızdan manipülasyon üzerine arkalama istedik. Bu bile adamakıllı benzeri sorundu amma bu bize ayrı tıpkısı hava ve değer verdi. Onu dahi özellikle yayımlamak isterim.” diye niteleyerek konuştu.

Oyunların dört gününü değerlendiren Kazancı, şunları dile getirdi:

“Oyunlar, Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla güzelce tıpkı açılışla başladı. Kolaylıkla tıpkısı günün sabahında başlayan, alelhusus üç pare anne branş spor dalında, ast kırılımlara baktığımızda on altı devam spor branşında sporcularımız müthiş savaş ettiler. Zaman onların finalleri üstelik yapıldı. İnşallah akşam ihsan törenleri yapılacak ve sporcularımızı burada değme sakatlık olmadan evlerine, yurtlarına, ülkelerine eğreti edeceğiz. Onun dışında takkadak değişik kültürel aktiviteler ve kültürel konular burada işlendi, ziyaretçilerimize aktarıldı, gastronomi kültürü aktarıldı. Buraya mevrut vatandaşlarımız sabahın erken saatlerinden, akşamın geç saatlerine büyüklüğünde, alelhusus gençlerimizin burada akşamları vermiş olduğumuz konserlerle geç saatlere büyüklüğünde, 23.00’lara büyüklüğünde burada kaldılar. Bütün çokça iyicene sıra geçirdi.”

5. Dünya Göçkün Oyunları Kazakistan’da olacak

Bir ahir Dünya Göçkün Oyunları’nın nerede olacağı sorusuna Ateşçi şöyle cevap verdi:

“Bakanlar düzeyinde Türk Devletleri Teşkilatında mazi Bursa’üstelik tıpkı güruh gerçekleştirildi. Orada karar alındı, 5. Dünya Göçebe Oyunları Kazakistan’de gerçekleşecek. Tığ statüye göre aynı daha hakeza fena hâlde ayrımsız organizasyonu 10 yıl sonra Türkiye’bile yapmayı fakat görebiliriz, yaşayabiliriz amma şurası onurla ve gururla izhar etmek istiyoruz ki daha önceden yapılan üç kesim organizasyonun tığ üzerine tekmil kat koyarak geldik. Biz de acep 10 yıl bilahare bu derece tıpkısı organizasyonu kuşkusuz yaparız diye niteleyerek kişi aramızda konuşmaya başladık. Yaptığımız bu kodifikasyon mazruf, görkem ve muvaffakiyet olarak dünyada ses getirdi. Bu bile bize Türk’ün gücünü, Bursa’nın güzelliğini, İznik’in güzelliğini gösteriyor. Bununla da kurum duyuyoruz.”

Dünya Göçebe Oyunları Alt Kurul Başkanvekili Abdulhadi Turus ise Türkiye’nin inci ilçelerinden biri olan İznik’te bu altyapıyı oluşturmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayarak, “Bu oyunlar bire bir zamanda Türkiye’nin ekonomisine, kültürüne, sosyal ve kültürel alanına zenginlikler kattı. Burada yapılan oyunlara yaklaşık beniz bine mail yabancı katıldı, hoppadak gözetmek amacıyla mevrut, İznik’e kadar gelen, İznik’in güzelliğini gören. Dolayısıyla Türkiye’nin turizmine, Türkiye’nin ekonomisine katkı sağladı.” şeklinde konuştu.

102 ülkeden 3 binden fazla sporcunun katıldığı ve 40’a andıran geleneksel spor dalının vatandaşlarla buluştuğu düzenleme akşam saatlerinde yapılacak kapanış programıyla sona erecek.Share: