4. Dünya Göçer Oyunları’nın kapanış töreni yapıldı

Dünya Göçebe Oyunları Komitesi yoluyla İznik’te düzenlenen 4. Acun Göçer Oyunları’nın kapanış töreni yapıldı.

İznik Gölü’nün kıyısında “Gelenekten Geleceğe Bir’iz!” sloganıyla birleştirme edilen oyunlarda 4 çevrim süresince 13 branşta 102 ülkeden 3 binin üzerinde sportmen savaşım etti.

Organizasyonda 13’ü yarışma, 30’a yakını de gösteri görünmek üzere yaklaşık 40 geleneksel spor dalında etkinlikle düzenlendi. Ayrıca kültürel, sanatsal, geleneksel sporlar, gastronomi, el sanatları ve yavru oyunları, misafirlerle buluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eliyle açılışı yapılan aranjman, 4 günde yaklaşık 1 milyon yerel ve ecnebi misafiri ağırladı.

Oyunların tamamlanmasının arkası sıra gerçekleştirilen kapanış törenine Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Acun Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Kırgızistan Hars, Konuşma, Spor ve Bilgisizlik Politikası Bakanı Azamat Zhamankulov ile Kazakistan Firez ve Spor Bakanı Dauren Abayev katıldı.

Törende Deneyimsizlik ve Spor Nazır Yardımcısı Hamza Yerlikaya, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Encümen Başkanı AK Fırka Saylav Melik Çavuşoğlu, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Patal, Acun Göçebe Oyunları Tertip Komitesi ve Türkiye Anadan Görme Spor Dalları Federasyonu Başkanı Kağan Kazancı, Acun Göçer Oyunları Tedbir Komitesi Başkan Vekili Abdulhadi Turus, sporcular ve vatandaşlar de düzlük aldı.

Kasapoğlu: “Bu oyunların kazananı kardeşliktir”

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, “Bu oyunların kazananı kardeşlik, bağlılık, tevakki etmek, temas ve beraberliktir.” dedi.

İznik’te eke dört devir yaşadıklarını nâkil Kasapoğlu; çocukların, gençlerin, vatandaşların günahsız kültürünü tanıdığı ve dünyanın ayrımlı yerlerinden mevrut insanları Göçebe Oyunları’nda buluşturduklarını söyledi.

Oyunların, milyonlarca kişiye temas ettiğini ve yerel-yabancı yüzlerce matbuat mensubu aracılığıyla takip edildiğini belirten Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“Sporun, sanatın, kültürün, gastronominin tıpkısı araya geldiği, göçkün kültürlerini yakından tanındığı tıpkısı sülale sahipliği gerçekleştirdik. 102 ülkeden 3 bin 200 sporcunun müsabakalardaki maharetlerine tanıklık ettik. 14 farklı anadan görme branş ve 84 kategoride madalya mücadelelerini izledik. Bunların dışında ayrımlı branşlarda gösteri amaçlı müsabakalar de baziçe programında yer aldı. Ister müsabaka alanlarında gerekse ekranları başında bu heyecanı paylaşan milyonlarca spor severe unutamayacakları aynı kombinezon tertip ettik. Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkelerinin ve farklı coğrafyalardan gelen göçer kültürüne eş ülkelerin sporun cihanşümul ve kuşatıcı dilinde bire bir araya getirdik.”

Sporcuların yarışmalar boyunca centilmenlik ruhu ve mücadeleyle ellerinden gelenin sunma güzelini gerçekleştirdiğini dile getiren Kasapoğlu, “Bütün gelişigüzel şurası gördük, bu oyunların kazananı kardeşliktir, bu oyunların kazananı sevgidir, bu oyunların kazananı saygıdır, birliktir, beraberliktir. Bu şiardan hiçbir sporcumuz benzeri milimetre sapmadı. Türk dünyası ve göçebe kültürünün fena hâlde bir tesanüt çerçevesinde sizler en diri şekilde ortaya koydunuz.” ifadelerini kullandı.

Kasapoğlu, Göçkün Oyunları’nın balaban benzeri kültürün parçası olduğunu hatırlattığını kaydetti.

Cümle insanlığın ortak yaşam kültürü olan göçebe hayat kültürünü müzaheret etmek gerektiğini belirten Kasapoğlu, “Tamam dünyanın bildiği gibi alimler diyarı olan Bursa’mız, Anadolu’nun ve Türk tarihinin kadim şehirlerindendir. 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti unvanına de ehil olan Bursa, Türk tarihinde mefret bire bir şehirdir. Osmanlı Devleti’nin bile başkentliğini yapmıştır. Üç kıtaya hükmetmiş aynı celil çınarın birey suyudur Bursa.” ifadelerini kullandı.

Ev sahipliğinden belde Bursa’ya, halkına ve yöneticilerine teşekkür fail Kasapoğlu, şunları aktardı:

“4. Acun Göçkün Oyunları’nı yüksek bire bir başarıyla yönetmemizde bizlere her antlaşma sağladığı bindi ve motivasyon nedeniyle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı en ediyorum. İş birliği ve destekleri üzere, Türk Devletleri Teşkilatı Umumi Sekreteri Bağdat Amreyev’e ve ülkemizin ev sahipliği noktasındaki seçme çeşit çaba ve fedakârlık üzere Acun Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’a, tekmil paydaşlara, hele Bilgisizlik Spor Bakanlığı ailemize, zer mesai arkadaşlarıma, Bursa Valiliğimize, Bursa Büyükşehir Belediyemize, İznik Kaymakamlığımıza, İznik Belediyemize ve bu anlamda bu fena hâlde organizasyona faal şekilde ulama veren birlik bakanlarımıza, kabinemize üstelik hele şükranlarımı sunu ediyorum. Biz bu emaneti Kırgızistan’dan devralmıştık, onlar bu emaneti buraya getirdiler. Bu emaneti Kazakistan’a devredeceğiz. Onları tebrik kartı ediyorum, başarılar diliyorum.”

Bakan Kasapoğlu, antrparantez 2023 yılı Türk Dünyası Toyluk Başkenti seçilen İstanbul’un bile bakir unvanının hoş olmasını diledi.

Erdoğan: “Ümit ediyorum hazar ve angajman mesajını yer canlı şekilde verebilmişizdir”

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Erdoğan, oyunlar vesilesiyle Bursa’dan mecmu dünyaya hazar ve ilişki mesajı verdiklerini söyledi.

Erdoğan, organizasyonun düzenlendiği İznik Gölü’nün yeşilin maviyle buluştuğu, binlerce almanak kültürü bünyesinde barındıran, dünyanın inci kabilinden adamakıllı köşesi olduğunu belirtti.

4. Dünya Göçer Oyunları’nda dünyanın kültürlerinin buluştuğunu tamlayan Erdoğan, “İznik’te 102 ülkeden 3 binin üstünde sporcu, 40’ın üstünde anadan görme spor branşında yarıştılar, eylem yaptılar, zat kültürlerini haberleşme fırsatı buldular. Geleneksel spor ve oyunların yanında geleneksel el sanatları, dünya mutfakları, anadan görme el dansları, hayal gösterileri, çokça renkli bir şekilde evcil ve ecnebi misafirlerimizle buluştu.” diye konuştu.

Bilal Erdoğan, Göçebe Oyunları’nın düzenlenmesindeki amacın dünyaya barış mesajı vermek olduğunu aktararak şunları kaydetti:

“Bu oyunlardan maksadımız, bundan sonra muhalif boyutlarda mütenakıs göçebeliği kutsallaştırmak değil. Ancak göçer kültürünün ortamında barındırdığı idmansız can kuşu, dünyayla, yalnız çevreyle değil hayvanlarla da hoşgörülü, cana canlıya ve hayata çıktı ayar vererek yaşamaktır. Çatışma durumunda kalındığında çatışmayı değil düz değiştirmeyi tercih ederek huzuru arayan tıpkısı acun ile muamele. Savaşların ve çatışmanın konuşulduğu, dünyanın çevre krizleriyle koku alma organı buruna geldiği böyle bire bir dönemde, beledi dünyanın göçer ruhun hazar ve hayat dolu iklimine ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Acun Göçer Oyunları vesilesiyle verdiğimiz barış mesajının özünde bu göçkün kültürün dünyayla ve komşularıyla sevecen güç iklimi yatmaktadır. Beklenti ediyorum ki umum dünyaya bu barış ve temas mesajını yeryüzü ruhlu şekilde verebilmişizdir.”

5. Acun Göçkün Oyunları’nın 2024 yılında Kazakistan’birlikte yapılacağını hatırlatan Erdoğan, “Bizden geçmiş Kırgızistan elbette bu oyunları başarıyla icra ettiyse, bizler bu yıl zahir başarıyla düzenlediysek, Kazakistan’bile de Kazak dostlarımız ve kardeşlerimiz bu çıtayı henüz bile fevk taşıyarak dünyaya hazar mesajını kıpırdak tıpkısı şekilde verecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Alem Kazakistan’a devredildi

5. Dünya Göçkün Oyunları’nı düzenleyecek Kazakistan’a ant tasdik töreni yapıldı.

Protokol konuşmalarının arkası sıra Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, tıpkısı sonraki oyunları düzenleyecek Kazakistan Ekin ve Spor Bakanı Dauren Abayev’e içinde akarsu bulunan çini işlemeli ibrik verdi.

Nazır Kasapoğlu’nun verdiği ibriği, sahneye oyunların maskotu olan çocuk kurt “Ötüken” getirdi.

Oyunlar, görsel ziyafet ile kapandı

Kapanış töreni, yapılan raks ve atlı akrobasi gösterisiyle sona erdi.

Kapanış seremonisinde dans koreografileri, Karabağ atlarının heyecanlandıran gösterisi ile Türkiye, Kırgızistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Özbekistan’dan adlı ve koreografi performansları nazik tabiat topladı.

Solist Çiğdem Gürdal’ın “Alem” şarkısını seslendirdiği büro, protokol üyeleri ve vatandaşlar aracılığıyla iri alkış aldı. Merasim, gösteriye ulama veren kül solist ve dansçıların katılımıyla söylenen “Türk Elleri” şarkısıyla kapandı.Share: