5 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ EKOL SERVİSİ KAZASI DAVASINDA KEŞİF YAPILACAK

KOCAELİ’nin Gebze ilçesinde 2021 yılında meydana gelen ve 4’ü mektepli 5 kişinin hayatını kaybettiği okul servisi kazasıyla ilişik davanın görülmesine bitmeme edildi. Duruşma heyeti, mevrut raporlar neticesinde sürücünün kaymakamlık anında eroin özellik etkisi altında olduğunu akseptans ederken, tarafların teftiş görevini yerine getirmeyen amme görevlileri karşı de şikayetçi olması üzerine kazanın yaşandığı yerde keşif yapılmasına değişmeyen verildi.

Kaza 9 Son Teşrin 2021 tarihinde Kocaeli’nin Gebze ilçesi Zor Namuslu Mahallesi Fikri Altıokka Caddesi’nde meydana geldi. Mehmet Özdemir yönetimindeki mektepli servis midibüsü, kaldırımda yürüyen Birsen Methal’e çarptıktan sonra kontrolden çıkıp, köprüden dereye uçtu. Kazada kaldırımda revan Birsen Methal ile servis aracında kâin öğrencilerden Ayvaz Ede Çokbilmiş, Esame Nurlu Avcı, Rabia Dal ve Ege Yılmayan hayatını kaybederken, 17 güç de yaralandı. Kazada bati yaralanan güdücü Mehmet Özdemir’in esen bacağı, kaldırıldığı hastanede kesildi. Tedavisinin arkası sıra gözaltına alınıp, adliyeye irsal edilen Özdemir, ‘taksirle nagehan aşkın kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olma’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mahkemenin tıpkı eski celsesine SEGBİS yoluyla katılan sürücü Özdemir, kazadan sonradan yapılan çağ tahlillerinde kanında eroin özellik bulunduğuna dair suçlamaları kabul etmeyerek, Bu bap metamfetamin gibi bir uyuşturucu yön değildir. Uyarıcıdır. Bunu kullandığınızda sizi uyutmuyor ve kemirmek yedirmiyor? şeklinde savunma yaptı.

ADLİ NEV KURUMU, ‘ARAÇ İDARE EDEMEZ’ DEDİ

Davanın görülmesine zaman Gebze 2. Ciddi Ukubet Mahkemesi’nde bitmeme edildi. Duruşmaya mevkuf maznun Mehmet Özdemir SEGBİS aracılığıyla katılırken, hayatını kaybedenlerin aileleri ve avukatlar salonda hazır bulundu. Duruşmanın başlangıcında, Adli Tıp Kurumu 5. Adli Tababet İhtisas Kurulu’nun 15 Şubat 2023 tarihinde hazırladığı ifade dosyaya makbuz. Raporda, ‘Kanında saptanan münebbih husus etkisi altındaki Mehmet Özdemir’in güvenli tıpkısı şekilde şalter irsal ve idare edemeyeceğinin anlaşıldığı’ ifadeleri vadi aldı.

OLAY YERİNDE KEŞİF YAPILACAK

Hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve sanığın avukatları, meydana gelen kazadan vakit kaybetmeden sürücünün değil, denetim görevini gereği gibi yapmayan kamu görevlilerinin da mesul olduğunu belirterek, bu sorumluların kimler olduğunun tespiti için kaymakamlık yerinde sezme yapılmasını arzu etti. Talebi değerlendiren murafaa heyeti, 1 gidiş geliş bilirkişisi, 1 ukubet hukukçusu ve bire bir zamanda iş güvenliği uzmanlığı sertifikası üstelik olan 1 araba mühendisinden oluşan bilirkişi heyetinin bölgede sezinleme yapmasına değişmeyen verdi. Mahkeme, his yapılarak raporun hazırlanması için 22 Haziran’a ertelendi.

ACILI BABA TÜRE İSTİYORUZ

Mahkemenin peşi sıra konuşan kazada hayatını kaybeden öğrenci Bay Efe Uslu’nın babası Büzük Uslu, ‘Dördüncü mahkemeye girdik. Maatteessüf gine ayrımsız sonuç namevcut. Amma sonuç bizim kafamızda, bizim çocuklarımız ilçe sebebiyle emrihak etmedi. İhmaller neticesinde vefat etti. Ilçe yeri ile benim dükkanım beyninde 50 metre küşayiş var. Kaza haberini önce tığ aldık. Hemencek oraya gittim, plakadan oğlumun içinde olduğu makine olduğunu belirleme ettim. Oğluma tıpkı faydam olmadı, ama oradakilere bir faydam olsun diyerek çalıştım. Şu anda tığ türe istiyoruz, tığ adaletin peşindeyiz. 1 can şu dakika içeride. Amma birçok dirilik dışarıda. İhmaller zinciri neticesinde bu kaza meydana gelmiştir. Bizim tek isteğimiz hak. Suçluların ortaya çıkmasını istiyoruz. Tabii kim kadere imanımız var. Yalnız bu ihmaller sonrası olan benzeri kazadır. Maalesef bu de bizim başımıza gelmiştir. Bizim derdimiz başka kimsenin başına gelmemesidir. Bambaşka hiçbir esas, babanın ciğeri yanmasın. İnşallah adalet yerini bulur. Bilcümle çıkışlı mercilerden yegâne dileğim, yegâne istedim bu. Genişlik ufak ihmali, suçu olan herkesin şiddet önünde hesap vermesini istiyoruz’ dedi.

Share: