6 ilden 3 bin kişinin katılımıyla yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı

Olay yerine gelen AFAD, İHH, JAK, UMKE ve itfaiye ekipleri taharri istirdat çalışmalarına başlaması

-Vatandaşlar mevrut ekiplere tepki göstermesi

Güvenlik güçlerinin çökme bölgesine girmeye etkin vatandaşlara müdahalesi

Kontrol istirdat köpeklerinin gelmesi

Ekiplerin, yaralıları ve hayatını kaybedenleri enkazdan çıkarması

AFAD ekiplerinin enkazdan çıkardıkları yaralıya enkazda eksantrik yaralının olup olmadığını sormaları

İşitme engelli ayrımsız yaralıyı, arama istirdat ekipleri meni diliyle iletişim kurarak kurtarması

AFAD İl Müdürü Osman Atsız’ın açıklamaları Kayseri’de 6 ilden 3 bin kişinin katılımıyla sarsıntı tatbikatı yapıldı

KAYSERİ – Kayseri’de, Türkiye Kıran Müdahale Planı kapsamında çokça sayıda kurumun hisse senedi birliğiyle Bölgesel Düzey Vadi ve Masabaşı Tatbikatı gerçekleştirildi.

Talas ilçesi Bahçelievler Mahallesi’ndeki 11 konutluk kentsel inkılap alanında gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği 5,8 şiddetinde yer sarsıntısı meydana geldi. Çoğunluğu öğrencilerden oluşan AFAD gönüllüleri, bir anda çevreden kentsel transformasyon alanındaki yıkıntıların arasına koşarak geldi.

Enkaz altında kalanlar, “Kimesne bulunmayan mu, yardım eden yok mu” diye arkalama istedi.

Olay hesabına mevrut AFAD, İHH, JAK, UMKE ve itfaiye aracı ekipleri kontrol kurtarma çalışmalarına başladı. Vatandaşlar gelen ekiplere “Neredesiniz?” diye tepki gösterdi. Arama kurtarma köpeklerinin dahi katıldığı çalışmalarda, çökme altındakileri duyabilmek üzere arada bir ağızsız kalınması çağrısında bulunuldu.

Ekipler, yaralıları ve hayatını kaybedenleri enkazdan çıkardı. Ara Sıra yaralılar halatla yüksekten boşaltma edildi.

Deprem sonrası ayrımsız binada sâdır yangın da itfaiye ekiplerince söndürüldü. Enkazdaki işitme özürlü bire bir yaralıyı, kontrol kurtarma ekipleri meni diliyle bildirişim kurarak kurtardı.

Tatbikatta, Kızılay ekipleri vatandaşlara kemirmek dağıtırken, başka kuruluşların üstelik alanda çadırları kayran aldı.

AFAD İl Müdürü Osman Atsız, gazetecilere yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığının talimatıyla gerçekleştirilen tatbikata, Kayseri’nin yanı sıra Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Sivas ve Kahramanmaraş’tan ekiplerin katıldığını, 23 faaliyet grubunun sahada olduğunu, 2 bin 959 kişinin tatbikatta fariza aldığını söyledi.

Alanda arama kurtarma, cuşuhuruş söndürme çalışmaları yapıldığını anlatan Atsız, “Hastanelerimiz kuruldu, Türk Telekom altyapıyla ilgilendi, Kızılay aşındırmak dağıttı. Tatbikatta kontrol kurtarma çalışmalarında 10 yanık, 2 ölmüş, yangından ise 2 çorlu 1 ölmüş çıkarıldı. 85 afetzedeye tahaffuz ve beslenme desteği verildi.” diye niteleyerek konuştu.

Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç ve ayrıksı kurumların temsilcileri de tatbikatı izledi.Share: