7 bin 784 karışık hayvanı, tedavi edilerek doğaya bırakıldı

TARIM ve Orman Bakanlığı Huy Esirgeme ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce kurulan rehabilitasyon merkezlerinde, sonuç 10 yılda değişik nedenlerle yaralanan 38 bin 631 karışık hayvanı, otama ve rehabilite edilerek, katıksız ortamına bırakıldı. 2022’de ise 12 bin 596 karışık hayvanından 7 bin 784’ü, baştan doğaya kazandırıldı. 1017’sinin tedavisi bitmeme ederken, 453 melez hayvanı ise hayvanlar bahçelerine yerleştirildi.

‘Av ve Melez Hayvanı Reprodüksiyon Yeri ve İstasyonları ile Kurtarma Merkezlerinin Kuruluşu, Yönetimi ve Denetimi Üzerine Yönetmelik’ ve uluslararası sözleşmeler mucibince doğal afat, kasaba sorunları, yaralanma ve sahipsiz kalma kabil nedenlerle bakıma ve tedaviye eksikli olan karışık hayvanları üzere otama ve rehabilitasyon merkezleri kuruluyor. 2000’li yılların başlarında üniversiteler, hayvanlar bahçeleri, belediye ve sivil sosyete kuruluşlarınca yapılan protokoller ile aşılanmamış hayvanları otama edilirken, 2010 yılında bakanlığın kurduğu format devreye girdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca kurulan ilk istirdat ve iyileştirme merkezi olan Bursa Celal Acara Çandır Hayatı Istirdat ve Rehabilitasyon Merkezi’nin bakım vermeye başlaması ile otama ve iyileştirme elan şümullü yapılmaya başlandı. Vekillik tarafından  herhangi bir toprak müdürlüğü bünyesinde aşılanmamış hayvanı kurtarma ve rehabilitasyon merkezi kurulması hedefi kapsamında şimdiye kadar Afyonkarahisar, Bursa, Diyarbakır, Konya, Şanlıurfa, Mersin, Sinop, Kars, Van, Rize ve Hatay girmek üzere 11 ilde kurtarma merkezi mensur edildi.

10 YILDA 38 BİN 631 YABAN HAYVANINA TEDAVİDKMP tarafından akıbet 10 yılda 38 bin 631 karışık hayvanı otama ve rehabilite edilerek katıksız hayat ortamına bırakıldı. 2021 yılında değişik nedenlerle yaralanan, uymazlık gören 8 bin 957 melez hayvanının 5 bin 450’si tedavi edilerek, tekrar doğaya salındı. 2022 yılında şimdiye büyüklüğünde 12 bin 596 çandır hayvanı doğada dertli ya da güçten düşmüş adına bulundu. Bunlardan 1017’sinin tedavi ve iyileştirme süreci bitmeme ederken, 7 bin 784 melez hayvanı yeniden doğaya kazandırıldı. Doğaya dönemeyecek olan 453 melez hayvanı ise hayvan bilimi bahçelerine yerleştirildi.Share: