7 kestane “abide ongun” adına tescillendi

Artvin’de abide ağaç adına tescillenen 7 kestane ağacına tanıtım levhaları asıldı.

Yeşil Artvin Derneği, merkeze vabeste Dere Mahallesi Naşop mevkisindeki kestane ağaçlarının tescillenmesi amacıyla 2020 yılında Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne başvurdu.

Yürütülen icraat sonucu yaşları 350 ila 500 arasında mütebeddil 7 kestane ağacı “anıt ağaç” adına tescillendi.

Yeşil Artvin Derneği, Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi mensuplarından oluşan gök bilimi, tescil işlemleri tamamlanan ağaçlara tanıtım levhalarını astı.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Alay Karahan, gazetecilere, ağaçların tescilinin Artvin için haddinden fazla heybetli benzeri gelişme olduğunu söyledi.

Dernek adına bu ağaçların tescillenmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirten Karahan, “Bu ağaçların korunması gerektiğine inanıyoruz. 500 senelik ağacımız var. Bunların gelecek nesillere aktarılması üzere hepimiz elimizden geleni bütün gelişigüzel yapacağız.” dedi.

Karahan, ağaçların metin olduğunu ve meyve vermeye devam ettiğini dahi kaydetti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü Yazıhane Müdürü Düş Ural Özkan dahi gusto varlıklarıyla ilişkin çalışmalar yürüttüğünü rapor ederek, şöyle konuştu:

“Yeşil Artvin Derneği bize bu ağaçlarla ilişkin talepte bulundu. Biz üstelik üniversiteden hocalarımızın yaptığı ilmî çalışmaları baz alarak süreci yürüttük. Raporları Bakanlığımıza gönderdik. Hususi ağaçlar olduğu kararına varılan ağaçlar, anıt ongun yerine tescil edildi. Bu ağaçların korunması gerekiyor. Bunu koruyacak birlikte bizleriz. Bakımları amacıyla mukteza çalışmaları sürdürüyoruz. Bunların Artvin için çok domuzuna değerler olduğunu düşünüyorum.”

Orman Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Özalp ise abide ağaçların tescillenmesi sürecinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Bilimsel tıpkısı çalışma neticesinde abide ongun niteliğini taşıyabilecek bütün 19 dikme belirlediklerini tamlayan Özalp, “Bunlardan 7’si alçak yaşlara ehil. Bu ağaçlar tescil edildi. Bu Artvin’imizin güzelliği, zenginliği. İyi bir envanterle anıt ağaç niteliğinde çok henüz çok dikme bulunabilir.” ifadelerini kullandı.

Share: