70 milyon çilek fidesi toprakla buluşuyor

Türkiye’nin oylumlu çilek üretim merkezlerinden biri olan Mersin’in Silifke ilçesinde yeni çilek fidelerinin ekimine başlandı. Silifke Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Nurettin Çağlayık, ilçenin Türkiye’deki çilek üretiminin yüzdelik 40’ını, ihracatının de yüzde 60’ını karşıladığını bu yıl Silifke çileğinde 60 ile 70 milyon arasında fidelerin toprakla buluşacağını söyledi.

Temmuz ayı sonu itibariyle tarlaların hazırlanarak fidelerin dikiminin yapılması, budanması ve toplanması kadar himmet süreci Haziran ayına büyüklüğünde bitmeme ediyor. Silifke’üstelik tahminî 3 bin karı çilek işiyle uğraşıyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin dirilik, çilek üretimi sayesinde gelir elde ediyor. Çilek cem sezonunda Silifkelilerin beraberinde Şanlıurfa ve Kahramanmaraş ilkin girmek üzere yer illerden gelen işçiler de çalışıyor.

İlçede 20 bin dönüm araziden 70 ila 80 bin ton yapıt beklenirken, Yurtiçi ve yurtdışında marka olan Silifke çileğinde 60 ile 70 milyon ortada çilek fidelerin toprakla buluşacağı belirtildi.

Kaynak, erdemli kalitedeki meyvelerin iriliğini mevsim sonuna kadar koruduğunu, bu nedenle bile tüccarların yoğun talebiyle karşılaştıklarını, bu sene yeni ekilen çilek fidelerinden 20 bin dönüm araziden 70 ila 80 bin ton çilek hasadının yapılacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Coğrafi belen tescilli çileğimizin fide ekimi başlamış bulunuyor. Fidelerimiz Toprakla buluşuyor. Güzeşte yılki kontra Ukrayna Rusya savaşı krizinden dünya erişim ve bey sıkıntısı yaşadık. Çilek fidesi ekiminde bu sene azalma var. Sebeplerinden biride girdi maliyetlerin faziletkâr olması. Yeniden da sezona umutla bakıyoruz. 20 bin dönüm araziden 70 ila 80 bin ton işaret bekliyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında ayraç olan Silifke çileğinde 60 ile 70 milyon arasında fideler toprakla buluşacak” – MERSİNShare: