70 yaşındaki Hanife büyük ana evinde onlarca kediye bakıyor

70 yaşındaki Hanife büyük ana evinde onlarca kediye bakıyor

GİRESUN Giresun’un Keşap ilçesinde güçlü 70 yaşındaki Hanife Aydemir, ilişik ve cansiparane onlarca kediye üvey anne yapıyor. İlçenin Kaşaltı köyündeki iki kıvrım evinin tıpkısı katını kedilerin barınağı haline getiren Aydemir, köydeki ayrıksı iyesiz kedilerle beraber onlarca kedinin bakımını yapıyor.

Kedilerin bakımında yer balaban destekçisinin eşi olduğunu kaydeden Aydemir, eşinin zor maaşının kedilerin maaş masrafına yetmediğini söyledi

Öz çocukları olmadığı üzere çocuk sevgisini kedilerde bulduğunu ifade eden Hanife Aydemir, “Ego hayvanları çokça seviyorum ama benimki lüks tıpkısı tabiiyet. Sokakta bire bir pisik görsem sanki onu almam gerekiyormuş kabilinden hissediyorum. Yavruları tıpkı araya topluyorum zira sokakta yapamayacaklarını düşünüyorum. Banal oldukları için kendileri kayıt bulamayabiliyorlar. Öz çocuklarımız olmadığı üzere bütün sevgimizi onlara verdik. Kedilerin bakımında genişlik nazik destekçim tabii eşim. İki bükülmüş olan evimizin aynı katını kedilere ayırdık. Antipatik havalarda üşümesinler diye niteleyerek üstelik sobalarını yakıyoruz. Evimizin çocukları kabilinden. Onları bırakıp tıpkı yere gidemiyoruz. Çarşıya pazara gitsek kediler kapıda dönüşümüzü bekliyor buluyoruz. Birden yolumuza koşuyorlar, üzerimize atlıyorlar. Kedilerimizi bırakıp tıpkısı hısım akrabaya yatıya tevakkuf etmek amacıyla gidemiyoruz” dedi.

3 kediyi sahiplendi, onlarca kedi sahibi oldu

Vefat eden akrabasının kedilerine sahiplenmeyle zaman onlarca pisik sahibi olduğunu da anlatan Aydemir, ” Kestirmece 10 sene önceydi. Komşumuz olan akrabamız vefat edince sahipsiz mütezayit 3 kedisini ben bakmaya başladım. Kedi sevgisini ayırt edince etraftaki kedileri bile ayırt etmeye başladım. Evimiz müstakildi, bahçemiz vardı. Kedim amacıyla bahçeye abla koyuyordum. Eksantrik kedilerde gelmeye başladılar. Aradan sabık zaman içerisinde bir baktık ki kediler 100’ü bulmuş. Bu kedilerin 50’si, 60’ı bizim kedilerin yavrulamasıyla çoğalsa üstelik idraksiz kalanlar köydeki iyesiz kedilerdir. Onlar birlikte bizim kapıya alışınca özlük kedilerimiz üzere bakmaya başladık. Şimdi hangi kediler bizi ne üstelik biz kedileri bırakamıyoruz. Onları hem seviyorum hem üstelik acıyorum. Benzeri pisik dışarda, sokakta kalsa nerede kalacak, şüphesiz karnını doyuracak diye niteleyerek düşünmeden edemiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Hayvanseverlerden destek bekliyoruz

Kediler çoğaldıkça bakımının da zorlaştığını söyleyen Aydemir, “Kediler daha çok hem bizi hem bile komşularımızı erinçsiz etmeye başladı. Ne büyüklüğünde köyde yaşasak de, bağımsız milletvekili evimiz olsa bile erinçsiz olan komşularımız oluyor. Bu yüzde kedileri hadım etmek istiyoruz. Ayrıca kazançlı olarak de ağırlık çekiyoruz. Kendimizden tasarruf edip kedilere harcama yapıyoruz amma esasen bile yetişemiyoruz. Bu yüzden hem hayvanseverlerden hem üstelik barınağı olan belediyelerden arkalama bekliyoruz. Kısırlaştırılması ve pisik maması üstüne bindi olunmasını bekliyorum” şeklinde konuştu.

Bakımları kazançlı adına zorlaştı

Emekli maşını kedilere yetiştiremediğini anlatan Hanife Aydemir’in eşi Mehmet Aydemir ise “Tığ hayatımızı az daha kedilere bakarak ayarlamaya başladık. Yemiyor, yediriyoruz. Kediler var diye niteleyerek bir yere gidemiyoruz. Aldığım mütekait maaşım olmasa kedilere bakamayacağız. Kedilerin haftalık masrafı bin lirayı buluyor. Günce aldığımız sütü, yoğurdu, makarnası, pisik maması haftalık bin teklik tutuyor. Imdi maddesel açıdan kedilerin bakımına biz da yetişemiyoruz. Bu yüzden hem kısırlaştırmak istiyoruz hem üstelik birazını barınaklara çoğaltmak ya da sahiplenmek isteyenlere atfetmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: