ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık yardım

BENDE Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insancasına konularda bindi üzere 89 milyon dolarlık yardım yapılmasının planlandığını duyurdu.

ESIR Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan mukayyet açıklamada, “Nezaret, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın kalpsiz savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının kere açtığı ivedi insancasına zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak üzere 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı mizan niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VARAçıklamada, uğraş nedeniyle bir nice bölgede çalışkan mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu rapor edildi. Açıklamada şu ifadelere saha verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve hasbi yere Ukrayna’yı işgal etmesi, ülkenin şişman aynı bölümünü kara mayınları, patlamamış mühimmat ve halk yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Zalim aktörler marifetiyle Ukrayna’da gördüğümüz şekilde halk yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, daha önce Suriye’de çabucak DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar artağan ekincilik arazilerine erişimi engelliyor, yeniden nesir çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve bigünah Ukraynalı sivilleri öldürmeye ya bile alil bırakmaya devam ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin dokunaklı olabileceğini hesap pusulası ediyor. Bu kabaca Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı büyüklüğünde ayrımsız alana mukabele etmektedir.”

Share: