ABD’nin Ankara Büyükelçisi Flake: “Türk halkının dostuyuz”

MEMLUK’nin Ankara Büyükelçisi Flake: “Türk halkının dostuyuz”

ESIR’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake: “KÖLE Hükümeti 185 milyon dolarlık, özel sektörü dahi bugüne kadar 100 milyon dolarlık yardımda bulundu”

“Hangi büyüklüğünde sürerse sürsün, ne büyüklüğünde gerekseme olursa olsun, hükümet kendisine Türkiye’nin birlikte yer almayı sürdüreceğiz

HATAY Amerika Bir Devletleri’nin (ABD), Hatay’de kurduğu 100 yatak kapasiteli badiye hastanesinin Afiyet Bakanlığına devri gerçekleştirildi. ESIR’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, ABD Hükümeti ve hususi sektörünün Türkiye’ye 285 milyon dolar yardımda bulunduğunu belirterek, Türk halkının dostu olduklarını kaydetti.

ÇAKER’nin, Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesi yerleşkesine kurduğu sahra hastanesinin Sağlık Bakanlığına devri BENDE’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake ve Esenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Umum Müdür Yardımcısı Arif Okkalı’in katılımıyla gerçekleştirildi. Hastanede incelemelerde bulunan Flake, Mustafa Eksiksizlik Üniversitesi Eğitim ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Itibar Koyuncu eliyle bilgiler verildi.

İncelemelerin ardından konuşan Jeff Flake, geçen çatlak ayında eşiyle birlikte Hatay’a ziyarete geldiğini kentin domuzuna insanlarıyla ayrımsız araya geldiğini hatırlattı. Depremin sonrasında ortaya sâdır yadımlama ve yaşananlardan çokça balaban sıkıntı duyduğunu dile getiren Flake, ” Hemen yegâne tıpkısı depremden bahsetmiyoruz, konusunda depremler ve artçılar oldu. Buda insanların normal hayatına dönüşlerini zorlaştırdı. Depremin derhâl Ardından BENDE Başkanı Biden Türkiye Cumhuriyeti Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a desteklerini ifade etti. KUL Hükümetinin depremlerle ilişkin herhangi bir soy yardımı yapacağı noktasında zaruri talimatları ilgili kuruluşlarımıza verdi. Bu noktada alelhusus kongrede gelişigüzel görev yaptığım arkadaşlarımla musahabe imkanım oldu. Türkiye’nin bugüne kadar apayrı ülkelerdeki felaketlere yardımlarını aktardım. Artık demin sıranın dünyanın Türkiye’ye müzaheret etme zamanı olduğunun altını çizdim” diye konuştu.

“Türk halkı dostumuz”

Bugün 100’ü aşklın ülkenin Türkiye’nin yanı sıra olduğunu kaydeden Flake, ” KÖLE Hükümeti da elinden gelen yardımı yapma çerçevesinde 185 milyon dolarlık benzeri müzaheret gerçekleştirmiştir. Seçkin tür kontrol istirdat ESIR Hükümeti çalışmalar yürütmektedir. ABD hususi sektörünü de bugüne kadar yaptığı yardımlar kestirmece 100 milyon doları bulmuştur. Depremin arkası sıra Türk yetkililerle gerçekleştirdiğimi temaslarda, nelere gerekseme olacağı noktasına fikir alışverişinde bulunduk. Adıyaman’de kontrol kurtarma ekibimiz görev yaptı. Buna ekleyerek bir badiye hastanesini hizmete açıyoruz. Türk insanı bizim dostumuzdur, arkadaşımızdır, dostluklar dahi bunun içindir. Türk halkının dostu olduğumuzu beyan etmek istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“5 günde yapıldı”

Bugün 16 milyon dolara mal olan çöl hastanesinin devrini gerçekleştirdiklerini anlatım fail Flake, “Esenlik Bakanlığına hastanenin devrini gerçekleştirdik. Bu bünye 5 çağ içre ÇAKER ordusu yoluyla kuruldu. Depremlerin peşi sıra ABD Başkanı Biden, icap Dışişleri Bakanı Blinken, hangi kadar sürerse sürsün, hangi kadar gerekseme olursa hükümet adına Türk dostlarının yanında meydan almayı sürdüreceklerini belirttiler. Badiye hastanesi bu dostluğun, bu yakınlığın aynı simgesi konumundadır” açıklamasını yaptı.

“Yaraların sarılması üzere olumlu katkı sağlayacak”

Esenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Aut İlişkiler Umum Müdür Yardımcısı Arif Aheste, küresel afetleri toptan dayanışmanın ne büyüklüğünde heybetli olduğunu bir posta elan ortaya koyduğunu rapor etti. Sarsıntı sürecinde aynı haddinden fazla ülkeden desteklerin sunulduğunu kaydeden Sakil, ” Bu hastanede buradaki yaraların sarılması için müspet katkılar sağlayacaktır. Bu şekilde bire bir çokça ülkenin hastanesi var. Bizde Sağlık Bakanlığı namına zaruri koordinasyonu temin etmek adına depremin geçmiş gününden itibaren buradayız. Tekmil yabanlık üzere iyicene sonuçlar çıkma afiyet hizmeti veren ayrımsız hastane olacaktır” dedi. Konuşmaların ardından Kilolu ile tokalaşan Flake, kentten ayrıldı.

“İç düzenlemeleri tığ yaptık”

Mustafa Eksiksizlik Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Onur Koyuncu, depremin önceki gününden beri hep Hatay’da ve görevinin başında olduğunu belirtti.

Çok sıkıntılı aynı süreçten geçtiklerini, dokunaklı yaralıları otama ettiklerini hatırlatan Koyuncu,” Diğer hastanelerin bütünü kötülük gördüğü amacıyla biz herkese görev verdik. İlk 72 saatte tahminî 2 bin 500 yaralıyı otama ettik, acul transferler gerçekleştirdik. Kavi aynı süreçti” dedi. Çöl hastanesinin MEMLUK’li ekiplerin aracılığıyla kurulduğunu ama iç düzenlemenin kendileri yoluyla gerçekleştirildiğini kaydeden Koyuncu, pahal şekilde bakım vermeye başladıklarını tabir etti.

Bu hastanede hastaların ivedili sorunlarına hal bulduklarının altını çizen Koyuncu, ” Yataklı Vagon servislerimiz var. Kayıtlarını yaptıran marazlı şikayetini söylemesinin ardından ilgilendiren bölümce tedavi ediliyor. Hareket bölgesine dolgunca tıpkı bakım verecek konumdayız. Soluk bankası, eczane kabilinden yeni eklemeler yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: