Acun Bankası: Ukrayna’daki uğraş yükselen Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde konuşu toparlanmayı sekteye uğratıyor

Acun Bankası, Rusya’nın Ukrayna’birlikte başlattığı savaşın Avrupa ve Mutedil Asya ülkelerinde müstevli sonrası konuşu toparlanmayı sekteye uğrattığını belirtti.

Banka, Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Kazançlı Güncelleme Raporu’nu yayımladı.

Raporda, Rusya’nın Ukrayna’de başlattığı savaşın yükselen Avrupa ve Ölçülü Asya ülkelerinde Kovid-19 salgını sonrası kazançlı toparlanmayı sekteye uğrattığı aktarıldı.

Devam eden savaşın bölgedeki yükselen ve gelişmekte olan ülkeler üzere müstevli sonrası soylu erki toparlanma beklentilerini zayıflattığına dikkati çekilen raporda, havza ekonomisinin bu sene yüzdelik 0,2 küçülmesinin beklendiği kaydedildi.

Raporda, erke bedel şoklarının bölgeyi etkilemeye devam ettiği tıpkısı ortamda, kazançlı faaliyetin gelecek yıl dahi koyu bir şekilde durgunluğunu sürdüreceği ve 2023’te havza ekonomisinin büyümesinin yüzde 0,3 seviyesinde kalacağının tutum edildiği belirtildi.

Ukrayna ekonomisinin bu sene yüzde 35 daralması bekleniyor

Savaş dolayısıyla Ukrayna’de istihsal kapasitesinin bozma edilmesi, tarım arazilerinin zarar görmesi ve tahmini olarak 14 milyondan aşkın insanın yerinden edilmesi sonucunda hisse senedi gücü arzının azalmasıyla alay malay hesaplı faaliyetin biberli aldığı kaydedilen raporda, büyüklük ekonomisinin bu sene yüzdelik 35 daralmasının beklendiği bildirildi.

Raporda, “Dünya Bankası’nın son tahminlerine bakarak, içtimai, üretim ve enfrastrüktür sektörlerindeki toparlanma ve yeniden inşa ihtiyaçlarının toplamı sunma bir iki 349 milyar doları bulmaktadır. Bu, Ukrayna ekonomisinin 2021 yılındaki cenk öncesi büyüklüğünün 1,5 katından elan yüksektir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Savaş, ticaretteki makro kesintiler, azık ve mahrukat fiyat şoklarıyla küresel ekonominin zayıflamaya devam ettiği vurgulanan raporda, mecmu bu etkenlerin tıpkısı zamanda faziletli enflasyona ve sonrasında toptan finansman koşullarında sıkılaşmaya da katkıda bulunduğu aktarıldı.

Savaşın uzaması elan nazik kazançlı hasara sefer açabilir uyarısı

Raporda, Avrupa ve Ilımlı Asya bölgesindeki yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerin yeryüzü şişman kazançlı ortağı olan Ekü Bölgesi’ndeki faaliyetin, tedarik zincirlerindeki teessürat, kalan mali güçlükler ile tüketiciler ve işletmeler arasındaki atılganlık seviyelerinde kaydedilen düşüş zımnında 2022 yılının ikinci yarısında kayda ayar şekilde kötüleştiği belirtildi.

Savaşın yer kötülük verici etkisinin Rusya’nın erke arzındaki nazik azalmalar karşısında yükselen enerji fiyatları olduğu aktarılan raporda, “Savaşın uzaması yahut şiddetlenmesi koskocaman ölçüde elan şişman hesaplı ve çevresel hasar ile uluslararası ticaret ve yatırımların dağılması potansiyelinin artmasına yol açabilir.” uyarısında bulunuldu.

Raporda, faziletli vecibe seviyeleri ve şişkinlik dikkate alındığında finansal bastırık riskinin da halen erdemli seviyelerde olduğu kaydedildi.

Petrol, gaz ve kömür fiyatlarındaki yükseliş savaşla hızlandı

Enerji krizinin etkilerinin de incelendiği raporda, 2021 yılının başlarından bu yana yükselmekte olan global petrol, gaz ve kömür fiyatlarının savaşla çokça henüz çabuk ayrımsız şekilde arttığı ve bölgede enflasyonu onlarca yıldır görülmeyen seviyelere çıkardığı anımsatıldı.

Raporda, bir görülmemiş krizin hem tüketiciler hem birlikte hükümetler üzere belli sonuçlar doğurduğu ve mali maliyetlerin karşılanabilirliğini, şirketlerin üretkenliğini ve hanehalkı refahını baskıladığı aktarıldı.

En çığlık etkilenen ülkelerin erke talebinin yüzdelik 30’unu oluşturan istinas ile gelişigüzel sanayi yahut zindelik üretimi üzere doğal gaz ithalatına ilımlı ve faziletkâr düzeyde bağımlı olan ülkeler ve SUTAŞ enerji piyasalarına yakından kapalı ülkeler olacağı belirtilen raporda, bu ülkelerin gaz genişlik kesintilerine karşı hazırlanmaları ve enerjinin tasarruflu kullanımı, erke verimliliğinin arttırılması ve kota/tayınlama planları dahil oluşmak için hanehalkları ve şirketler üzerindeki yeryüzü yara etkileri azaltmaya müteveccih müstacel kapsam planlarını uygulamaya koymaları gerektiği kaydedildi.

Share: