Acun Şampiyonu pehlivan Taha Akgül altınla ödüllendirildi

Sivas Valisi Dr. Yılmayan Balkır ve Sivas Şehremini Hilmi Bilimci, serencam namına Sırbistan’da düzenlenen Acun Güreş Şampiyonası’nda azade biçem 125 kiloda değerli madalya kazanan milli pehlivan Taha Akgül’ü altınla ödüllendirdi.

Sırbistan’da gerçekleştirilen Dünya Güreş Şampiyonası’nda şampiyon namına altın madalyanın sahibi olan milli pehlivan Taha Akgül memleketi Sivas’a geldi. Bu çerçevede Sivas Valisi Dr. Yılmayan Parıltı’i makamında ziyaret etti. Taha Akgül, ağababa ocağında bulunmaktan serencam evre bahtiyar olduğunu söyledi. Gelişigüzel şampiyonluktan sonra memleketine geldiğini belirten Taha, “Tığ elimizden geldiği büyüklüğünde gençlere denk olmaya çalışıyoruz. 7 senenin ardından yine dünyanın zirvesine oturdum. 2024’te Paris olimpiyatları var, oraya kadar devam edeceğiz” dedi.

“Milli gururumuz oldu”

Ilbay Balkır da Taha Akgül’ün tıpkısı haddinden fazla başarıya imza atmış ayrımsız sportmen olduğunu söyledi. Taha Akgül ile gurur duyduklarını tamlayan Balkır, “Şampiyon Sivas’ta. Kendisini ilimizde ağırlamaktan ekolojik ortam büyük mutluluk duyuyoruz. Sporcular birçok muvaffakiyet elde ederek milli gururumuz olmuştur, Türk’ün gücünü göstermiştir. Taha hem Sivas’ın hem bile ülkemizin gururudur. en üst dünya şampiyonu namına gururumuz olmuştur. Kendisi bu başarılarıyla gelecek nesillere örnek olmaktadır. Kutlama ediyoruz kendisini” dedi.

Parıltı, şampiyon pehlivan Taha Akgül’ü altınla ödüllendirdi.

Taha Akgül henüz bilahare Sivas Belediyesi’ni musahabe etti. Sivas Şehremini Hilmi Âlim, Taha’yı başarısından âlem kutlama etti. Başkan Bilimci, Sivas’ın güreşte şampiyonlar çıkartan bire bir toprak olduğunu vurgulayarak, Taha ile kurum duyduklarını söyledi.

Komutan Âlim bile böke güreşçiyi altınla ödüllendirdi. Ziyaretlerde Taha Akgül’e Sivas Cahillik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç zevcelik etti.

Vatandaşlarla halay çekti. Diğer yandan Taha Akgül, ziyaretler öncesinde kent meydanında bateri zurna eşliğinde vatandaşlarla bu arada Sivas Halayı çekti. Vatandaşlar Akgül’e gösterişli rabıta gösterdi. – SİVAS

Share: