Adana’da içtimai bölük umudu! Yurttaş 6 bin 356 ofis için ince kuyruklar oluşturdu

Reisicumhur Recep Tayip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin genişlik büyük sosyal hane projesinin detaylarını geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı. Ensiz gelirli aileler için TOKİ, tek seferde 250 bin göz mensur edecek.

BAŞVURU SAYISI 1 MİLYONA YAKLAŞTI

Sektör temsilcileri, mensur edilecek olan konutların inşaat sektörüne pekâlâ tıpkısı yük oluşturacağına dair değerlendirmede bulunurken, vatandaşlar ise bu projeden ortalık heyecanlandıklarını söyledi. 81 ilde vatandaşların güç sargı gösterdiği projede şimdiye kadar 900 binden çok başvuru yapıldı. Başvurular 31 Ekim’e büyüklüğünde sürecek.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Başvurular dolayısıyla birçok ilde bankalarda ATM’lerde etraflı kuyruklar oluştu. Referans üzere gelenler ise bu projeyle familya sahibi olabilecekleri amacıyla ateşin olduklarını rapor ettiler. Cumhuriyet tarihinin genişlik balaban içtimai basamak projesi kendisine tanıtılan iş, Adanalıları birlikte heyecanlandırdı.

6 BİNDEN AŞKIN BASAMAK YAPILACAK

6.356 sosyal konutun inşa edileceği Adana’da tarz Seyhan-Yüreğir ve Çukurova ilçelerine 4 bin 100, Sarıçam’a 800, Yumurtalık’a 300, İmamoğlu ve Kozan’a 500’er, Tufanbeyli’ye ise 156 hane yapılacak. Adana’nın proje kapsamında, Türkiye genelinde önce 7’de olduğunu kaydeden Şark Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, “Bütün dünyada sosyal teavün, sosyal göz ölmüş durumdayken, Reisicumhur’mızın açıklaması, yüreğimize su serpti. Çevre illerimizde Kahramanmaraş’ta 2 bin 600, Mersin’da 3 bin 300, Osmaniye’dahi 1600, Hatay’bile ise 4 bin 500 içtimai konut yapılacak. Adana’mız, çevre illerimize göre yöre planda düçar” diye konuştu.

“HEYECANLA BEKLİYORUZ”

Proje sayesinde daha başlangıçta tapusu olmayanların sülale sahibi olabileceğini nâkil Karslıoğlu, rakiplik ortamı bile gelişeceği üzere gayrimenkul sektöründeki fiyatların aşağı çekilebileceğini söyledi. Banka önünde fasıla muntazır Dudu Caymaz (65) ise henüz önceki haddinden fazla kere TOKİ’ye müracaat yaptığını ancak kura çekimlerinde namına daire çıkmadığını belirterek, “Heyecanla bekliyoruz” dedi.

Şeyma Yeşil (20) da proje kapsamında konutların yüzde 20’sinin gençlere ayrılmasından mutlu olduğunu söyledi.Share: