ADÜ’de ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. Yıldönümü Paneli’ düzenlendi

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Aplikasyon Merkezi eliyle planlı ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 99. Yıldönümü’ paneli Atatürk Ekin Merkezi’nde gerçekleşti.

Panele ADÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Vazıh, Ekincilik Fakültesi Dekanı V. Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu, Afiyet Bilimleri Fakültesi Dekan V. Aslıhan Büyüköztürk Karul, İnsan ve Topluluk Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Hacer Ak Pak ile Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Bülent Çelik ve Dr. Öğr. Üyesi Berivan Binay, Köşk MYO Müdür V. Prof. Dr. Ayşe Rabıta Karaman’ın yanı sıra Keyif, Kültür ve Spor Daire Başkanı Faruk Uludağlı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Panel açılış konuşmasını özne Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Aplikasyon Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ayten Can, “Atatürk’ün taze ve sağlıklı nesiller doldurmak, talih ve milletin çağdaşı toplumlarda olduğu kabil tagaddi, sağlığın korunması konularında yaptıkları ve canlı Türkiye Cumhuriyeti’ni hayat ettiği gençler karşı düşüncelerini konuşacağız. Panele ulama veren panelistlerimize, öğrencilerimize ve yardım sunan herkese teşekkür ederim” dedi.

Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Tedrisat. Üyesi Doç. Dr. Sürgün Baht Akgül ‘Atatürk Dönemi Süt Sektöründeki Gelişmeler’, Köşk Patika Yüksekokulu Akademisyen Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Başarmış Akgül ‘Atatürk Dönemi’nde Zirai Alanda Makineleşme’, Afiyet Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sibel Şeker Hastalığı ‘Atatürk Dönemi Esenlik Politikaları’, Bilirkişi Tarihçi Seher Kocabaş ise ‘Atatürk Cumhuriyet Altını ve Gençlik’ antetli sunumlarını gerçekleştirdi.

Panelde serencam namına ADÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Münevver, cumhuriyetin akva temeller konusunda inşaa edildiğini belirterek, hele kuru ziraat üzerine yapılan yeniliklerin da günümüzde halen günün konuşu ve teknik şartlarında yeniden işletilip değerlendirildiğini söyledi.

Soru-yanıt kısmının ardından konuşmacılara teşekkür belgesi takdim edilirken; dolgun fotoğraf çekiminin arkası sıra panel sona erdi. – AYDIN

Share: