AFAD vatandaşlara SMS gönderdi, birlik ülkede manevra yapılacak! İşte saat 18.57’de yaşanacaklar?

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ankara’dahi planlı “Afet İletişim Çalıştayı”nda, 12 Teşrinisani’de Düzce depreminin yıldönümünde ülkece tatbikat yapılacağını duyurdu. Vekil Soylu, “Saat 18.57’birlikte radyolar tatbikat anonsu geçecek, televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Hudayinabit yerine duyuru geçilecek. Kurulan sistemden tamlık Türkiye’ye tıpkı anda nabız gelecek” ifadesini kullandı.

SMS GÖNDERİLDİ

Beklenen çağ geldi, gözler saat 18.57’ye çevrildi. AFAD serencam biraz gündür vatandaşlara tatbikat mesajı gönderirken bu akşam ise radyo, monitör ve camilerden duyurular yapılacak.

“PANİK OLMASIN DİYE SİREN KULLANMAYACAĞIZ”

Kıyamet ve Evgin Genişlik Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Türkiye genelinde ilk kez uygulanacak ve herkesin katılabileceği “çök tonga tutun” tatbikatına ilgili, “Istinkâf Etmek ve panik olmasın diye niteleyerek siren sistemini kullanmayacağız. SMS bildirimi, Dirimlik Ihtar Bildirimi, cami ve şehremaneti hoparlörlerinden, televizyon ve radyo kanallarından bilgilendirmelerle vatandaşlarımıza ulaşacağız.” dedi.

TÜRKİYE GENELİNDE İLK KERE UYGULANACAK

Sezer, serencam tıpkısı haftada Din İşleri Başkanlığına vabeste kurumlar ile Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki öğrenci yurtlarında “hareket andaç ve tahliye tatbikatı” yapıldığına belen ederek, 12 Teşrinisani’de yapılacak tatbikatın Türkiye genelinde ilk defa uygulanacağını söyledi. Yunus Sezer, 12 Son Teşrin saat 18.57’da tekmil vatandaşların cep telefonlarına gönderilecek “Dirimlik Uyarma Bildirimi” ile sesli uyartı yapılacağını, televizyonlar ve radyo kanallarından mülahaza yayınlanacağını, cuma namazı hutbesinde ise vatandaşların bilgilendirileceğini kaydetti.

Ayrıca okullarda öğrencilerin birlikte bilgilendirildiğine dikkati çeken Sezer, herkesin, nerede bulunursa bulunsun tatbikata katılmalarını istediklerini vurguladı.

“TATBİKAT ANINDA ÇÖK-DEK-TUTUN HAREKETİ YAPILACAK”

Sezer, manevra sırasında başlangıçta belirlenen sağlam ve inanılır alanda “çök rabıta tutun” hareketinin yapılması gerektiğini rapor ederek, şöyle devam etti:

“Uzmanlarımız ve eğitimcilerimiz, tatbikattan elde edilen verilerle ‘ne eksiklerimiz var, pratikte nelerle karşılaşıyoruz’ bunların birlikte analizini yapacak. Ona göre defa haritamızı berkitme ederek, güçlendirerek bitmeme edeceğiz amma gelinen noktada şuna haddinden fazla seviniyoruz. Bilcümle ülkede facia farkındalığı oluşturmayı hedefliyorduk, buna yavaş yavaş ilerliyoruz.”

81 İL VE KIBRIS’TA YAPILACAK

Sezer, tatbikatın yapılacağı çevrim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında dip düzem yetkililerin, AFAD’birlikte bire bir araya geleceğini, 81 iklim ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) tatbikatın yapılacağını söyledi.

KKTC ile Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş ve Erzurum’dan canlı yayın bağlantısı yapılacağını bildiren Sezer, basın mensuplarının tatbikatı anlatabilmeleri üzere İstanbul, İzmir, Ankara ve Düzce’da kurulacak iletişim araçları platformlarında uzmanların zelzele öncesi, hareket andaç ve sonrasıyla ilgilendiren bilgilendirme yapacağını belirtti.

18.57’DE NE OLACAK?

Talih genelinde telefon, monitör ve radyo ile cami ve şehremaneti hoparlörlerinden duyurulacak anonsta, “AFAD manevra bilgilendirmesidir. Şu anda umum ülkede hareket ajanda çök tertibat tutun tatbikatı yapılmaktadır.” ifadesi kullanılacak.

Tatbikat kapsamında, mesajın duyulması halinde emniyetli görülen benzeri yerde, akva tıpkı nesnenin birlikte ya üstelik altında çökülecek. Hezen, pencerelere dönük şekilde kapanılacak, esas ve boyun, düşme ihtimali olan cisimlerden korunacak. Zelzele sona erene büyüklüğünde, yatak veya yerleşme grubu gibi kırıcı ve büyük eşyalara tutunup beklenecek.

Share: