AFAD’dan İzmir’de bin 200 yabanlık dev tatbikat

İzmir’birlikte mecmu 7 ilin AFAD müdürlüğünden 611’i sahada gelmek için bin 200 personelin katıldığı Lehçe Düzey 2022 Masabaşı ve Kayran Tatbikatı yapıldı. Tatbikat öncesinde açıklamalarda mevcut İzmir Valisi Yavuz Sahih Köşger, “İnsanın başına afetler her ant hazır olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. İzmir depreminin olduğu çağ AFAD müdürü eskimemiş atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Deprem olduğu gün AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Inanma müdürümüz da cerrahi müdahale olmuştu. Ego da asansör da yakalanmıştım. Değme türlü doğal afete her an mücehhez kalkışmak dirimlik öneme sahip” dedi.

Bölgesel Dozaj 2022 Masabaşı ve Yer Tatbikatı, İzmir’deki AFAD Yetişek ve Tatbikat Alanında İzmir Valisi Ağır Çın Köşger’in birlikte katılımıyla başladı. AFAD’ın İzmir ekiplerinin beraberinde, Manisa, Kültürlü, Denizli, Uşak, Muğla ve Balıkesir AFAD yer müdürlüklerine merbut, 611’i sahada fariza düz toplamda bin 200 personelin katıldığı manevra öncesinde açıklamalarda kâin İzmir Valisi Ağır Essah Köşger, tatbikatın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Herkese kazasız belasız ve afetsiz eyyam diliyorum. Afetler bilindiği amacıyla nerede, hangi ant, hangi büyüklükte ve elbet meydana geleceği yeniden adsız ve hesap pusulası edilemeyen davranışlar. Bu nedenle, insanın çoğu devir afetlere hazırlıksız yakalandığı ve can ve servet kaybına üstelik illet olduğu malumumuz” dedi.

Afetlerin, gelişigüzel zaman mücehhez olunan zamanda meydana gelmediğini ifade eden Ilbay Köşger, “30 Ekim depreminde AFAD müdürü bakir atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Deprem olduğu dönme AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Güven müdürümüz üstelik operasyon olmuştu. Ben birlikte asansörde yakalanmıştım. Elazığ, Manisa ve Van depremleriyle sonuç olarak ilimizde gerçekleşen 30 Ilk Teşrin 2020 depremi ve akabinde gerçekleşen tsunami, zelzele gerçeğini tıpkısı el henüz bizlere hatırlattı. Kıyamet ve ivedili durumlarda devletimizin kamu imkanları uymazlık gören vatandaşlar üzere seferber edilerek, umum müdahale ve iyileştirme çalıştırmaları yürütülmektedir. Bugün icra edilecek bu tatbikatta, İzmir Afet Engelleme Planında alınan eğitimlerin tatbikatla pekiştirilmesi ve her an görev almaya amade ayla getirilmesi, hizmet gruplarının birbirleriyle koordineli şekilde düzentileme yapması amaçlanmıştır” diye niteleyerek konuştu.

Senaryo gereği 5.9’luk hareket

Tatbikatta; senaryo gereği İzmir’birlikte gerçekleşen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından harekete sabık ekipler, enkazda arama ve istirdat, selde arama ve istirdat, suda kontrol ve kurtarma faaliyetleri, asayiş ve asayişin sağlanması, esenlik müdahaleleri, yangına engelleme, enkazın kaldırılması ve buna yönelik ustalık desteğin sağlanması, su patlaması, hareketlilik ve gaz kaçağına engelleme, haberleşmenin sağlanması, cenazelerin antipatik çekicilik depolarına nakledilmesi, küçükbaş hayvanların sevki, hasarlı yapıların hasar tespitinin yapılması, kötülük görmüş ekincilik alanlarının tespiti, ve afetzedelere psikososyal destek verilmesi üzere çalışmaları gerçekleştirdi.

Tatbikatta; Veli Cıvıl Cıvıl Komutanlığına sadık 3. Esmer Havacılık Saraka Komutanlığı, manevra alanlarında helikopterle ön hasar keşif uçuşu gerçekleştirdi. Yaka Düzenlilik Ege Deniz Kesim Komutanlığı ekipleri dahi helikopterle İnciraltı Şehir Ormanı ve Engelliler Gusto Parkında kâin manevra alanında dertli alınması desteği verdi.

184 aracın katıldığı manevra çerçevesinde TCDD İzmir Limanı Tatbikat Alanı, Balçova Engelliler Zevk Parkı ve Bornova Çamkule Mahallesi de kalkışmak üzere, toplamda 4 ayrımlı lokasyonda muhtelif taharri istirdat çalışmaları yapıldı. – İZMİR

Share: