Afyonkarahisar’da 50 sene sonradan şehit sevgili Mehmet Öz’ün kabri martir mezarı yerine düzenlendi

Malatya’da yurtsal görevini yaparken zırh kazası sonucu mevt fail Afyonkarahisarlı gelgel piyade leşker Mehmet Öz’ün kabri, 50 sene bilahare martir mezarı adına düzenlendi.

Aile ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi, şehitlik hakları alınan Öz’ün Ataköy Mahallesi’nde vadi alan mezarlıktaki kabrinin martir mezarı adına yapılması için girişimde bulundu.

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı ile İl Genel Meclisi (İGM) Başkanı Burhanettin Çoban’ın destekleriyle Öz’ün kabri, şehit mezarı adına yapıldı.

Dernek Başkanı Kumartaşlı, martir Öz’ün kızı Sürgün Sökmen ve yakınlarıyla eskimemiş yapılan martir mezarını mülakat ederek dua okudu.

Kumartaşlı, burada yaptığı açıklamada, Öz’ün 1972 yılında Malatya Erhaç 7. Asıl Jet Temel Komutanlığı’nda görev yaptığı tam zırh kazası sonucu vefat ettiğini söyledi.

Ailesi ile derneklerinin ilgili kurumlara müracaatları sonucu şehitlik haklarının alındığını dile getiren Kumartaşlı, şöyle konuştu:

“Şehit albeni yaya çeri Mehmet Öz’ün Ataköy Mahallesi’ndeki mezarlıkta mevcut kabrinin martir mezarı adına düzenlenmesi amacıyla Afyonkarahisar Valiliğinin ilgilendiren birimlerine talebimizi ilettik. 50 yıl sonradan şehit mezarı kendisine zaman yapıldı. Gömüt düzenlemesi amacıyla Valimiz Kübra Güran Yiğitbaşı ile İGM Başkanı Burhanettin Çoban’a teşekkürname ediyoruz.”

Sökmen ise şehitlik hakları alınan babası için destek olan Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi yetkililerine teşekkürname etti.

Share: