Afyonkarahisar’da mağaralarda saklanan patatesler yurdun dört bir yanına ulaştırılıyor

Türkiye’nin oylumlu kumpir üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde itici çekicilik deposu hesabına mağaralarda tabii yöntemle saklanan patatesler, sene süresince Türkiye’nin birçok ilindeki pazarlara gönderiliyor.

İlçeye sınırlı Akin köyünde teşrinievvel ayında hasat edilen patatesler, antipatik albeni deposu kendisine geçer not tüf kayalara oyulmuş mağaralarda saklanıyor.

Sandıklı Kaymakamlığının desteğiyle kestirmece 25 sene önceki oyularak açılan mağaralarda saklanan tahminî 20 bin titrem patates, İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa başta girmek amacıyla Türkiye’nin değişik noktalarına gönderiliyor.

Geçmişte 3 mağarada mahsulat himaye edilirken bu sayısı 8’e ulaştı.

Fransa’üstelik faal ve Sandıklı’dahi yaptırdığı depo mağarayı işleten gurbetçi İbrahim Aslan, yatırım ayırmak için köyünü tercih ettiğini söyledi.

Bölgede mevcut mağaraların yanına 3 antipatik çekicilik deposu mağarası yaptırdığını belirten Arslan, “Mağaralar 6 metre üstünlük ve 6 metre genişlikte yapıldı. Mağaraların uzunluğu ise 110 metre ile 90 metre arasında.” dedi.

Mağaraların içerisinde kamyon ve gelişim makinelerinin ferah ferah akım edebildiğini dile getiren Arslan, şöyle konuştu:

“Mağaraların çöz sıcaklığı yaz şita 8 derecede kalıyor. Depoları kazarken dide kaynak kazıyoruz. Odaları 75 ila 100 ton kumpir takanak şekilde yapıyoruz. Üreticiler ilk teşrin ayında ürünlerini getirip bırakıyorlar. Burada ne klima var, hangi bambaşka bir molekül. Kendiliğinden nemini ve havalandırmasını yaparak patatesleri sıyanet ediyoruz. Bu şekilde bizim depomuzun beraberinde kooperatife ilişik depolar bile var. Bunların toplamı 20 bin ton kumpir alıyor. Buradan ne ant istenirse kumpir alınabiliyor amma en son mayıs ayına büyüklüğünde kalabiliyor. Eş işçiler mevrut patatesleri gözden geçiriyorlar, ayrıştırıyorlar. Sonradan çuvallanıyor. Çuvallanan patatesler kamyonlar ile İstanbul’a gidiyor. İstanbul’dan da Türkiye’nin seçme tarafına gönderiliyor.”

Share: