Ağrı’da ululuk desteğiyle akdarı yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Balkı’birlikte darı ilk teşrin alanı heybet desteğiyle giderek genişliyor.

Valilik marifetiyle hayata geçirilen, İl Özel İdaresince akçalanmış edilen “Danelik Darı Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması” ve “Silajlık Akdarı Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması” projeleri kapsamında ilkbaharda çiftçilere 15 ton silajlık ve 10 titrem danelik akdarı tohumu dağıtıldı.

Aldıkları tohumları baharat aylarında tarlalarına eken çiftçiler, aylarca himmet vererek bakımını yaptıkları silajlık mısırı hasat etmeye başladı.

Traktörlerle biçtikleri mütenavip yem bitkisi silajlık mısırların tıpkı kısmını kışın hayvanlarına isnat etmek amacıyla köylerine götüren çiftçiler, ihtiyaçları dışındakileri bile kontratlı ekincilik kapsamında Veca Pancar Ekicileri Kooperatifine pazarlıyor.

Bu yıl ilk defa 5 bin dekar alanda üretilen danelik akdarı ile iki sene önceki 6 bin dönüm alanda ekilirken üretim alanı bu sene 10 bin 600 dekara çıkarılan silajlık darı, çiftçilere dirimsel kapısı oluyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Kenan Açık Deniz, İl Uyanık Komutanı Tugay Hüsamettin Erol ve İl Güven Müdürü Nihat Ilgi ile hasat özne çiftçileri ülfet eden Ilbay Osman Varol, AA muhabirine, özellikle sonuç 2 yılda İl Özel İdaresi üzerinden kentte im çeşitliliğini artırmak için çok türlü isteklendirme ve destek politikaları yürüttüklerini söyledi.

Her alanda olduğu gibi tarımda üstelik üretimin çokça makro olduğuna dikkati calip Varol, şöyle konuştu:

“Silajlık mısırda 250 çiftçimize 5 bin dekarlık kayran amacıyla yüzdelik 80 hibeli destekte bulunduk. Danelik mısırda ise 100 çiftçimize 2500 dekar kayran için destekte bulunduk. İlimizde toplamda 10 bin 600 dekarlık alanda silajlık darı, 5 bin dekarlık alanda üstelik danelik akdarı ekimi var. Baktığımız zaman bütün mısır ekili alanının yarısına İl Hususi İdaremiz marifetiyle destek vermiş durumdayız. Balkı sıradan tarımsal alanda çok şişman aynı potansiyele eş. Nişane çeşitliliği uydurmak için çiftçimize benzeri şekilde cesaret vermemiz, öncülük etmek gerekiyor. 2 yıldır akdarı alanında verdiğimiz destekler ve çiftçimizin da buna karşılık vermesiyle ekiliş alanı çok genişledi.”

Varol, mısır ürünlerinin hayvancılığa sunduğu katkının birlikte toprak ekonomisi ve tarıma bile yardım sunduğunu anlattı.

“Balkı Çükündür Ekicileri Kooperatifi alım garantisini veriyor”

Danelik ve silajlık akdarı teşrinievvel alanının rastgele güzeşte yıl arttığını ve artmaya dahi devam edeceğini tabir fail Varol, şunları kaydetti:

“İl Hususi İdaremizin kaynaklarını çiftçilere tahsis etmeye ve onlara sunmaya bitmeme edeceğiz. Şu dakika hasat bitmeme ediyor. Çiftçilerimiz birlikte verimden çok memnun. Özellikle geçtiğimiz yıl şita dönemindeki yağışlar ve sonrasında dahi mevsimlerde çiftçilerimizin istediği zamanda istediği şekillerde yağmur gerçekleştiği için bu sene alelhusus hasattan haddinden fazla memnunlar. Biz da çiftçilerimizi musahabe ettik. Traktöre bindik hasatlarına zevcelik ettik. Çiftçilerimiz, mısırları kontratlı olarak bunu gerçekleştiriyorlar. Bunu üçgen bir iş birliği şeklinde gerçekleştirdik. Tığ döl desteğini veriyoruz. Dert Pancar Ekicileri Kooperatifi gelgel garantisini veriyor. Bu şekildeki mekanizmayla buradaki çiftçimizin emeğinin karşılığını yer fazla şekilde alacağı bir sistem kurmuş oluyoruz.”

Çiftçilerden Serhat Okkalı ise darı hasadına başladıklarını ve bu yılki verimin güzeşte seneye göre daha gani olduğunu söyledi.Share: