Ahilik Hareketi derneği esnafa “siftah parası” bıraktı

Kahramanmaraş’ta Ahilik Haftası zımnında Cömertlik Hareketi Derneği esnafların dükkanlarına zarf içinde siftah parası bıraktı.

Sabah namazlarını Ulu Cami’da kılan cemiyet üyeleri çıkışta, cemaate çorba ikramında bulundu. Henüz sonra Tarihi Bağlı Çarşı’evet güzeşte cemiyet üyeleri, dükkanların kapılarına belirteç ortamında siftah paraları bıraktı.

Üyeler, Tarihi Sınırlanmış Çarşıdaki 1889 yılında yapıldığı düşünülen kubbe önünde cömertlik duası yaptı.

Kahramanmaraş Cömertlik Hareketi Derneği Başkanı Kırat Fert Şentürk, bin yıllık geleneği yaşatmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Ahiliğin öneminden bahseden Şentürk, şunları kaydetti:

“Siftah erken yapıldığında işlerimizin çoğalan, artağan olacağı hissiyatı bizim kültürümüzde ve töremizde olan aynı madde, bizde üyelerimizle gelişigüzel dükkanlar açılmadan esnafımızın siftahını yaptırarak işlerinin okşayıcı olmasını ve ahilik haftalarını kutlu olmasını diledik. Esnaflarımızın dükkanlarına zarf ortamında siftahlarını bıraktıktan sonradan duamızı ettik. Tarihi sınırlı çarşımız Türkiye’nin sunma nazik 5. çarşılarından. Burada Türkiye’de iki evet birlikte üç yerde kâin ayrımsız kubbemiz bulunuyor. Önceleri ahiler burada toplanırlar sabahleyin benzeri çorbalarını içerler daha bilahare bile dualarını yapıp işlerinin başına geçerlermiş burasının da ahilik ve ahi evran için ayrı bir önemi var. Bu geleneği dahi yaşatmayı acımasız gönülden arzuluyoruz.”

Share: