AK Parti milletvekilleri, Bakanlıkların 2023 yılı bütçeleri üstünde alay aldı

AK Fırka Giresun Saylav Sabri Öztürk,”Eğitimden sağlığa, tarımdan altyapıya, Afrika’dan Latin Amerika’ya kadar birçok insanca projeye imza atan Türkiye, bu çalışmalarıyla eskiden bu kıtaları sömürenlerin aksine bilcümle dünyanın itibarını kazandı, hep dünyaya imge oldu.” dedi.

YANLIŞSIZ Öğür milletvekilleri, TBMM Genel Kurulunda, Ekin ve Turizm Bakanlığı ile Çalışma ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığının 2023 yılı bütçeleri üzerinde söz aldı.

DÜRÜST Parti Ardahan Mebus Orhan Atalay, ekin emperyalizminin, İbn-i Haldun’un ifadesiyle “Mağlupların galiplerini taklidini kolaylaştıran benzeri iklimin inşası üzere lazım iklimin, akıllıca şartların oluşturulması” yerine okunabileceğini söyledi. Bu iklimin inşası halinde dirilik yahut toplumların özlük dağlarını yararsız üzere gördüklerini belirten Atalay, “Böylelikle kendileri başkalarının muradına göre daim olmak zorunda kalırlar, başkalarının muradına bakarak süregelmek ise ikbalin ifadesiyle derin aynı aymazlık değil, aksine ebedi tıpkısı ölüm peki.” dedi. Atalay, İslam dünyasının, 19. yüzyılın sonlarından itibaren böyle bire bir cins labirentinde, kimlik krizi yaşıyor görüntüsü verdiğini kaydetti.

Atalay, “Karayip korsanlığına kadar giden açık deniz tarihsel tecrübesiyle emperyalizm, direnişimizi gedmek amacıyla kimliğimizi, benliğimizi ve kişiliğimizi zayıflatan, bizi bize yabancılaştıran bunaltıcı mekanizmalara topluluk. Ordularla giremedikleri yahut girip de etraflı müddet kalamadıkları yerlerde o mekanizmalar, maksadı öğrenim etmede yeterince hareket görmektedir.” diye niteleyerek konuştu.

“RTÜK, çocuklara, kadınlara fazlalık ayrımcılık yapmakta”

AK Tümen Sakarya Saylav Mahmur Çiçeği Erdoğan Atabek, RTÜK’ün, kanunla namına verilen görevleri mutlak kendisine hesabına getirdiğini vurguladı.

RTÜK’ün al çizgilerinin galiba olduğuna bel fail Atabek, “Milli güvenlikten taviz vermeyen, terör propagandasına asla cevaz etmeyen RTÜK, çocuklara, kadınlara ve dezavantajlı gruplara artı ayrımcılık yapmaktadır.” dedi.

Atabek, RTÜK’ün sayısal medyaya ilgili aranjman ve bakı faaliyetlerini tezce sürdürdüğünü anlatarak, RTÜK’ün 2023 ve 2053 hedefleri doğrultusunda akım ederek lisanslama çalışmalarını çarçabuk tamamladığını ve emsallerine fark attığını kaydetti.

Elan ilk kanun ve talimatname dışı olan dijital tabilik alanının daha çok pusat dışı olmadığına dikkati çekici Atabek, şöyle bitmeme etti:

“Lisanslama öncesinde bir tane kuruş kazanç vermeyen, Türkiye’dahi abone sayıları 5 milyonu sabık dev arsıulusal kuruluşlar imdi idari ve mali külfet altında. Daha ilk türel karşılığı de sıfır bu platformlar, şimdi, ayrımsız geleneksel iletişim araçları gibi önem denetimine yıldızlı. RTÜK her ant olduğu kabilinden bugün dahi seyirci ve dinleyicilerin anlatım ve bilgi alma özgürlüğünün teminatı olmaya devam etmekte.”

DOĞRU Öğür Antalya Mebus Tuba Vural Çokal ise 20 yıl öncesine kadar Türkiye’da turizm denilince akla hemen sahil turizminin geldiğini, bugün gelinen noktada ise güncel turizm trendlerini strateji eden Kültür ve Turizm Bakanlığının çalışmalarıyla, turizmin kıran turizminin ötesine geçtiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının, hep şehirlerde turizm planlaması, kültürel faaliyetleri animasyon ve turistlere seçenekler sunmayı görev edindiğini tamlayan Çokal, firez yolu festivallerini yaşıt gösterdi. Çokal, “Bu festivallerle, vatandaşlarımız hars ve sanata görgüsüz tıpkısı şekilde erişimini sağlarken sanatçılarımıza bindi olunmakta, festivallerin yapıldığı şehirlerin destinasyon tanıtımı yapılmakta ve ilkin Türkiye tutmak amacıyla tamlık dünyada bilinirliği artırılmakta.” ifadelerini kullandı.

“TİKA, Türkiye’nin bacanak eli”

DOĞRU Parti Isparta Mebus Mehmet Garaz Gökgöz üstelik bütün dünyanın. Türkiye’siz tıpkısı acun siyasetinin olamayacağını imdi kabul ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin yalnız kendi coğrafyasının değil, mazlumların da umudu olduğuna dikkati çeken Gökgöz, “TİKA, ‘dünyanın herhangi bir adına uzanıp nerede çorlu varsa oraya gidip birkaç yahut haddinden fazla yardımda bulunacağız’ düsturuyla debi fail Türkiye’nin arkadaş elidir.” dedi.

Gökgöz, TİKA’nın, cümbüş coğrafyasını genişlettiğini, 2002’bile 12 olan program koordinasyon bölüm sayısının 62’ye yükseldiğini kaydetti.

DÜRÜST Parti Giresun Saylav Sabri Öztürk ise Türkiye’nin, sonuç 20 yılda Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB ) gibi birçok alım eliyle yaptığı çalışmaların, tekmil dünyanın dikkatini çektiğini belirtti.

Öztürk, son 20 yılda takkadak Afrika’üstelik büyükelçilik sayısının 44’e çıktığının altını çizerek, “Afrika’de, Asya ülkelerinde 35 bini aşkın su kuyusu açılmış, sayrılarevi müesses, tarihi asar restore edilmiştir. Ezcümle, eğitimden sağlığa, tarımdan altyapıya, Afrika’dan Latin Halkları Amerika’ya kadar bir nice insanca projeye imza atan Türkiye, bu çalışmalarıyla evvelce bu kıtaları sömürenlerin tersine bilcümle dünyanın itibarını kazandı, bilcümle dünyaya rüya oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

AK Tümen Mardin Mebus Şeyhmus Dinçel ise konuşmasında Hars ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğü ile Türk Zaman Kurumu ortada imzalanan iş birliği sözleşmesi kapsamında, 2022’dahi 141 kazı bilimsel hafriyat çalışmasının gerçekleştirilmesi üzere çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Dinçel, bu çalışmaların içerisinde memleketi Dara Antika Kenti ve Boncuklu Tarla kazılarının da bulunduğunu, Boncuklu Toprak’nın milattan geçmiş 13 bin ile 8 bin arasına tarihlendiğini anlatarak, “Burası dahi Göbeklitepe üzere monolit bire bir bina. İnşallah tedricen bunun da lansmanını yapacağız, şu an Göbeklitepe’deki hocalarla alay malay bilimsel çalışmalar bitmeme etmekte.” dedi.

“Kapadokya Düz Başkanlığınca sellemehüsselam yapıların çoğu yıkıldı”

SELIM Fırka Nevşehir Milletvekili Mustafa Uyanık ise Kapadokya Kayran Başkanlığının kurulduktan sonradan 430 gizlice yapının yıkıldığını, sahada daha çok denetimin yapıldığını ve peribacalarının korunması kabil bir nice cesim işe imza atıldığını vurguladı.

Kapadokya Kayran Başkanlığının, bölgenin enfrastrüktür yatırımlarıyla gelişigüzel kamusal ihtiyaca çözüm beyan etmek için bugüne kadar 2 bin 770 dosyayı gündemden düşürüp karara bağladığı bilgisini veren Cingöz, şöyle devam etti:

“Kurulduğu günden itibaren çaktırmadan yapılaşmayla ait mücadelesi bitmeme Kapadokya Alan Başkanlığı eliyle sellemehüsselam ve ters yapıların çoğu yıkıldı. Elbette, Kapadokya Kayran Başkanlığının özge aynı görevi da sportif ameliyat. ATV, UTV ve cipler. Paydaşlarla ve kurumlarla bu arada kullanılmamış parkurlar düzenlendi. Atlama Beygiri biniciliği, deve biniciliği kadar sportif cerrahi müdahale bile baştan düzenlenerek hem sahada aynı disiplin sağlandı hem da denetimlere ağırbaşlılık bırakılmış oldu, dolayısıyla hem teftiş hem da benzeri düzenleme getirilmiş oldu.”

SELIM Öğür Balıkesir Milletvekili İsmail Ok de konuşmasında hayata sabık 3600 melfuf koku düzenlemesiyle kamu görevlilerine yönelik devrim niteliğinde tıpkı çalışmaya imza atıldığına değindi. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgilendiren düzenlemeye büyük ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Ok, “Çalışmalarda sona yaklaşılmış ve bildirme bodur sürede Gazi Meclis’imizde altın milletvekillerimizin tarafından kebir Türk milletine takdim edilmeyi beklemekte.” diye konuştu.

Öte yandan TBMM Umumi Kurulundaki bütçe görüşmelerinde, danışma sırası SELIM Parti milletvekillerine gelince İYİ Parti milletvekilleri Genel Müesses ayrılma etti.

Share: