AK Tümen Manisa Milletvekili Baybatur, Mürekkep Rusya Partisi Faziletli Konseyi Bölüm üyesi Klimov ile görüştü

DOĞRU Öğür Manisa Milletvekili Kasıt Baybatur, Mürekkep Rusya Partisi Faziletli Konseyi Bölüm üyesi Andrey Klimov ile görüştü.

Türkiye-Rusya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Tümen Manisa Saylav Murat Baybatur, Birleşik Rusya Partisi Erdemli Konseyi Devir üyesi ve Rusya Federasyonu Kurul üyesi Andrey Klimov ve beraberindeki yıldız bilimi ile görüştü. Baybatur’a DOĞRU Öğür Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel de haremlik etti.

Baybatur konuşmasında, Rusya ile siyasal ilişkilerin olumlu seyrinin ekonomik verilere üstelik yansıdığını belirterek, “Yılın geçmiş 7 ayında ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi tıpkısı eski yıla bakarak yüzdelik 100 artmıştır. Geçen yılın rakamlarını üstelik geçerek 35 milyar dolar seviyesine geldi. Enerji fiyatlarındaki çoğalma ve Rusya’nın ülkemizden yaptığı ithalatın bağan olması sebebiyle ticaret hacminde şişman tıpkı istikrarsızlık vardır. Bu dengesizliğin giderilmesi ticari ilişkilerimizi henüz dallı güllü ve sürdürülebilir kılacaktır. Hep tecim hacmini liderlerimizin koyduğu 100 bilyon dolar seviyesine yararlanmak için çabalarımızı sürdüreceğiz. Soçi’bile ülkelerimiz beyninde lazım maharet lazım eğin düzeyde yapılan görüşmelerde bu hedefe ulaşmak amacıyla atılacak adımlar güncellenmiştir. Parçalanmamış bu temasların Rusya Federasyonu ile kazançlı ilişkilerimizin derinleşmesine yardım sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki olaylara değinen Baybatur, “Türkiye yerine bölgemizde gerginliğin düşürülmesinden yanayız. Bunun için üzerimize sakıt sorumluluğu namına getirdik. Antalya ve İstanbul görüşmeleri bu çabaların tıpkı sonucu gerçekleşti. Ayrıca tahıl koridoru konusundaki İstanbul mutabakatına birlikte kuma çabalarımızın sonucunda varıldı. Kâh Batılı ülkelerin Ukrayna üzerinden Rusya’yla hesaplaşma arayışlarını doğru bulmuyoruz. Bunu Garplı muhataplarımıza söylüyoruz. Öte yandan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün sağlandığı, ancak ayrımsız zamanda Rusya’nın üstelik asayiş endişelerinin giderilebileceği aynı çözüme ulaşılabileceğine inanıyoruz. Bu bağlamda arabulucu yahut kolaylaştırıcı namına katkımızı sunmaya amade olduğumuzu nakletmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Klimov ise, iki mevki arasındaki ilişkilerin bol ama dünyadaki durumun dolgunca olmadığını söyledi. Klimov, Rusya ile Ukrayna arasındaki olaylara ilgili olarak Küçük Ay ayının sonuna büyüklüğünde Rusya’nın barışçıl cereyan ettiğini söyleyerek, yüksek gerilimin azaltılmasına ilgili her şeyi yaptıklarını anlatım etti.

Karayel dahi, Türkiye Rusya ilişkilerinin kebir olduğunu kaydederek, ülkelerinin ulusal çıkarları gerektirdiğinde mukteza adımları atabileceklerini gösterdiklerini anlatım etti. – ANKARA

Share: