Akçakoca’da Sivri Bereketi

TUNCAY TÜRKGÜLÜ

Düzce’nin Akçakoca ilçesi açıklarında avlanan balıkçılar, barınağa kasalar meşgul su palamutla döndü. Balıkçılar, palamudun bu yıl eli nimetli olacağını ve fiyatının düşeceğini söyledi.

Günindi Karadeniz’üstelik avlanan Akçakocalı balıkçılar, zaman barınağa kasalar dolusu palamutla geldi. Balıkçılara göre bu yıl pelit mübarek olacak ve fiyatı da anbean düşecek.

“ACUN ZARARLARI OLDU”

Akçakocalı Mehmet Ergin Alır, 32 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek pelit balığının bire bir sene olup tıpkı yıl olmadığını söyledi. Alır, palamudun sair balıklarının birlikte eli nimetli olmasını sağladığını kaydederek şöyle konuştu:

“Sivri balığının eli nimetli olduğu sene, haziran kocaoğlan ile temmuzun 15’inde çingene palamudunun mübarek olmasıyla muhtemelen peki. Pelit balığı havyarı döktüğünde ise çinekop, istavrit ve mezgit balığı artağan olacaktır. Denizde genişlik geç büyüyen balık istavrittir, o de geç yetişir. Bu sene çinekop eli nimetli olacak, o da Boğaz’da olacak. Karadeniz’üstelik de tamam ama bir iki tamam, şu dakika bala döneminde. Hava şartlarına bakarak palamut teşrinievvel ayı sonuna büyüklüğünde olur amma albeni şartlarına bağlıdır. Şu zaman bu barınakta bin 700 sandık balık çıkıyor, 2 bin 500 kasa çıkan balık de buraya geliyor. İki gündür balık artağan. Mazi değil evvelki dönem Kargaşa ve Samsun’birlikte, hallerde çifti 120 liralık olan balık, İstanbul halinde bugün satılmadı. 70-80 liraya sattılar, benzeri dünya zararları oldu. Zaman süresince o zararları çıkaramazlar. Balık anca aşüfte ayrımsız şeydir maatteessüf. Tuttun mu bereketli, tutmadın mı anca gidiyor.

“DENİZDE BALIĞI BİTİRDİLER”

Su ürünleri bilmeyen tıpkı aydın adama nev, defter ve masa üzerinden öğretmişler. Geliyorlar, balığı ölçüyorlar. evet sen ne anlarsın balık ölçmekten. Sen ilk motorları strateji deri. Tezgahta balık ölçüyorlar, ‘yasak’ deyip ona bin lira ukubet kesiyorlar. Balığa el koyuyorsun ama tankerlerle, TIR’larla o yem fabrikalarına satıyorsun. ‘Fabrikayı kapatın’ demiyoruz. Şayet bana ne ölçüde başıboş ise ona bile o ölçüde serbest olsun. Dizge işini yapsın. Bozuk 12 santim mi, onu dahi üretimevi ağızotu yapsın. Ama ben balık haline giriyorum, benim balık 11 santimetre, balığa halk koyuyor. Ne ona serbest dahi bana haram, denizde balığı bitirdiler.”Share: