Akıbet an bilim | CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TEMENNİ EDİYORUM Kİ DEAŞ’LA MÜCADELEDEKİ KARARLILIĞIMIZI DÜNYA ANLAR

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, “Gün Batısı, DEAŞ’la ait dosdoğru tıpkı operasyonu, mücadelesi olmadı.  Bu kararlılığımız sınır içi, sınır ötesi bitmeme ediyor. Kâm ediyorum ki, DEAŞ’la olan bu mücadeledeki kararlılığımızı acun anlar” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, gün ortası saatlerinde Üsküdar Kısıklı’üstelik kâin konutundan çıkarak, cuma için Asillik Aydınlar Camii’ne geçti. Erdoğan, cuma namazını burada kıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya, DOĞRU Öğür İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe eşlik etti. Camiden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Biden ile görüşmesinde F-16’lar üzerine müspet bire bir yaklaşımda bulunduğunu belirtti. Erdoğan, “Dilek ediyorum ki bu ilişkide Amerika bizi değişik yollara irsal etmesin. Değişik yollardan kastım, dünyada kavga uçaklarını satan düz sadece Amerika değil. İngiltere satıyor, Fransa satıyor, Rusya satıyor, değme yerden bunu gerçekleştirme benzer. Bunun amacıyla de bize sinyal çakanlar var” ifadelerini kullandı.

“YAPTIKLARI EKSANTRIK HERHANGİ BİR MADDE NAMEVCUT”

DEAŞ’ın güya ense dozaj yöneticisi Abu Zeyd harf adlı yıldırıcı yakalanmasına ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu özlük DEAŞ’ta üst düzem yönetici olduğu ABD yoluyla tescil edilmiş olan tıpkısı şahsiyet. Türe Bakanlığı’ndan, Milli Terbiye Bakanlığı’na varıncaya kadar bu görevleri ifa etmiş olan birisi. Bizim da gerek ihsas icap İçişleri Bakanlığımız aramadaydılar ve böylece yakaladılar. Bugün de yargıya sevki yapıldı ve bu sevkinden sonra birlikte gereğini filhakika hız yapacaktır. Bağımlı DEAŞ’la ilişkin dünyada bildirme azimli, en açık operasyonları örümcek milli istihbaratımız oldu, içişleri bakanlığımız oldu ayrıca silahlı kuvvetlerimiz oldu. Garp, DEAŞ’la ilişik sağlıklı ayrımsız operasyonu, mücadelesi olmadı. Hoppadak bu işin lafını yapıyorlar. Yaptıkları başka her molekül yok. Yargının vereceği kararı bekliyoruz. O karar dahi atılacak adımlar için gerçekte aheste manada ayrımsız mülahaza olacaktır. Bu kararlılığımız eksen içi, sınır ötesi devam ediyor. Istek ediyorum ki, DEAŞ’la olan bu mücadeledeki kararlılığımızı dünya anlar” dedi.

“AMERİKA’NIN ATTIĞI YANLIŞ ADIMLAR BITMEME EDİYOR” Müttehit Ortak Fariza Gücüne bağlı MEMLUK’li askerlerin SDG’ye verdiği eğitimler hakkındaki soruları yanıtlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “SDG konusunda maatteessüf Amerika’nın bugüne büyüklüğünde attığı hatalı adımlar devam ediyor. Adını da özen ederseniz ‘Suriye Demokratik Güçleri’ adına koyuyorlar. Bu tıpkı kamuflajdır. Maatteessüf Amerika bu terör örgütlerine binlerce TIR şalter, malzeme, mühimmat, bugüne büyüklüğünde bütün gönderdi ve hala birlikte gönderiyor. Yemeden Içmeden Suriye’deki ortak yönetim güçleriyle yaptıkları eş say değil, bir şeyleri maatteessüf Irak’la üstelik yaptılar. Hala birlikte yapmaya bitmeme ediyorlar. Bu zırh, cephane, açacak materyal desteklerinin yanı sıra terbiye noktasında da bati eğitim desteği bile veriyorlar. Evvel akşam arkadaşlara bile söyledim. Mürekkep Milletler Umumi Kurulu’nda eğer sayın başkanla mülakat fırsatı bulursak orada üstelik bu konuyu kendileriyle yeniden görüşeceğim” ifadelerini kullandı.

“PROGRAMLAR EL VERİRSE MERASİME KATILMAYI DÜŞÜNÜYORUM” Ece Elizabeth’in ölümüne ilgili İngiltere’ye ziyareti sorulan Erdoğan, “Ego taziye mesajımı içtimai medyadan gönderdim. Bizim de programlar ve benzerleri var. Şayet programlar halk verirse, merasime katılmayı düşünüyorum. Hep iş bizim birlikte kişi programlarımızla beraber bunu balya getirebilmek. Çünkü tanımadığım birisi değil, kendisini tanıyorum. Irade ederim ki okazyon bulursak biz dahi bu merasimde yatmak isteriz” diye niteleyerek konuştu.

“AMERİKA BİZİ FARKLI YOLLARA GÖNDERME ETMESİN”

Erdoğan, Beyaz Saray Ulusal Düzenlilik Konseyi Stratejik İletişim Başkanı John Kirby, Parafin Saray’daki gazetecilere verdiği brifingde, Türkiye’nin KUL’den F-16 modernizasyonu talebine ilişik, “F-16 programına ilgilendiren benzeri güncellememiz namevcut. Başbuğ Joe Biden temmuzda onaylanan F-16 satışını kısıtlayan yasa tasarısına desteğini sürdürüyor” dedi. Konu üzerine izah işleyen Cumhur Reisi Erdoğan, “Sayın Biden ile yaptığımız görüşmede o birlikte elinden mevrut rastgele kalem desteği vereceğini söyledi F-16’lar üzerine olumlu tıpkısı yaklaşımda bulundu. Cumhuriyetçiler bindi vermiyor üzere ayrımsız imada bulundu. Sonra Dışişleri Bakanım gine Cumhuriyetçilerden çıkışlı aynı zatla Bulgaristan’de aynı müzakere yaptılar. Cumhuriyetçilerin bu konuda desteğini istediklerini kendilerine tabir ettiler. Onlar de tığ de Cumhuriyetçiler namına lazım olan desteği Türkiye’ye verebileceklerini söylediler. Dilek ediyorum kim bu ilişkide Amerika bizi farklı yollara sevk etmesin. Değişik yollardan kastım, dünyada çarpışma uçaklarını satan düz takkadak Amerika değil. İngiltere satıyor, Fransa satıyor, Rusya satıyor, değme yerden bunu gerçekleştirme benzer. Bunun amacıyla da bize çevir sinyali çakanlar var” dedi.

– Karaköse

Share: