Akıbet yağışlar, Tunca Nehri’ne birey suyu oldu

Serencam yağışlar, Tunca Nehri’ne fert suyu oldu

EDİRNE – Edirne’dahi ve Bulgaristan’birlikte etken olan sağanak yağış tarihi Tunca Nehri’ne can suyu oldu. Geçtiğimiz günlerde hava sıcaklığına mecbur yerine kuruma noktasına gelen Tunca Nehri’nde, sonuç yağışların ardından su seviyesi arttı.

Edirne’birlikte yaşanan çığlık sağanakbirçok noktada hayatı ters etkilerken, geçtiğimiz hafta az daha kuruma noktasına mevrut Tunca Nehri’ne mebzul geldi.

Tunca Nehri’nin beslendiği Bulgaristan ve Edirne’dahi çalışkan olan sağanak yağışlarla birlikte, su seviyesi arttı. Nehir kenarında dolaşan vatandaşlar, geçtiğimiz haftaya bakarak bakıldığında akıbet yağışlarla birlikte nehirde su birikmeye başladığını belirtti.

Geçtiğimiz kamer debisi 5 metreküp saniyeye kadar gerileyici Tunca Nehri, sonuç yağışların peşi sıra tıpkısı nebze de olsa artarak 7 metreküp saniyeye yükseldi. Artışın bir iki üstelik olsa ayırt edildiğini söyleyen vatandaşlar, nehre gübür atanlara üstelik çağrıda bulundu.

“Nehirler çiftçiler, bahçeciler ve genel kasaba için fert suyudur”

Tunca Nehri kenarında dolaşan vatandaşlardan Anıl Özocak, “Güzeşte geldiğimde nehir baya kurumuştu. Şuan yağmurlardan sonra su düzeyi yükseldi. Bunun herkese faydası olur. Şuan iyi gözüküyor. Henüz üstelik yağmurların yağacağı söyleniyor. İnşallah elan birlikte artar.Nehirler çiftçiler, bahçeciler ve genel mekân üzere duygusal suyudur. Olmadığı antlaşma dizge takı yaşıyor. Yağmurların faydası oluyor” dedi.

“Baran yağınca biraz su düzeyi yükseldi”

Suyun yükselmesinin gani olduğunu ve bölgedeki çiftçilere kâr sağladığını nâkil Vatandaşlardan Mecit Gülten, “Bu nehrin bu büyüklüğünde düştüğünü hiç görmemiştik. Şuanda ekli değil baran yağınca az buçuk su düzeyi yükseldi.Buraya dinlence yapmaya gelenler bütün çöplerini nehrin içine atıyor. Bu tek bereketli tıpkısı uzanım değil. Bütün çöplerini gübür kurusuna atsın. Nehirlerimizi kirletmeyelim” dedi.

Irmak kenarında dolaşan Edirneli vatandaşlardan Mehmet İnalcı ise nehrin bakımsız ve çöplerle meşgul olmasının kente yakışmadığını ve maskaralık ayrımsız boyut olduğunu söyledi. Nehre gübür atanların yanlarında torba getirip çöplerini oraya toplamaları gerektiğini belirten İnalcı, serencam yağışlardan ilk nehrin batak ayrımsız durumda olduğuna değindi.

Yağışların tıpkısı şekilde bitmeme etmesi yerinde ise debilerin elan dahi çok yükselmesi bekleniyor.

Share: