Akıbet zaman haberi: 5.8’lik yer sarsıntısı tatbikatında enkaz altında kalanlar kurtarıldı, sâdır coşkunluk söndürüldü

KAYSERİ’de, 6 ilden 2 bin 900 kişinin katımıyla 5.8 büyüklüğündeki zelzele tatbikatı yapıldı. Tatbikatta yıkılan binanın enkazında kalanlar kurtarılıp, çıkan hararet itfaiye aracı eliyle söndürüldü.

Talas ilçesi Bahçelievler Mahallesi’nde, Türkiye Kıran Engelleme Planı kapsamında yer sarsıntısı tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi ve sonrasında yıkılan bire bir binanın altında haddinden fazla sayıda sevimli çevrilmiş kaldı. AFAD, JAK, UMKE ile itfaiye aracı ekipleri, enkazın altında artan ve üzücü atarak yardım isteyenleri ‘Neredesiniz?’ diyerek bulmaya çalıştı. Enkazdan çıkarılanlar ise sedyelerle boşaltma edildi. Hareket sonrası bire bir binada çıkan cuşuhuruş de itfaiye aracı ekiplerince söndürüldü. Tahminî 1,5 saat süren manevra, başarıyla tamamlandı. Manevra sonrası açıklama fail AFAD İl Müdürü Osman Atsız, şu ifadeleri kullandı:

“Bölgemizde yer sarsıntısı tatbikatımızı yaptık. Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Kahramanmaraş ve Sivas’tan tatbikatımıza katılım oldu. Bu katılan arkadaşlarımızla beraber sahada personel yerine 775 emanet görev yaptı. Okullarda yapılan tatbikatlarımızda ise 960 kişi ve vatandaşlarla bu arada hep 2 bin 900 kişi sahada fariza yaptı. Kurumlarımız yapılan tatbikatlarda hangi yapmaları gerektiğini baştan pekiştirmiş oldu. Tatbikatlarımız ivinti kesmeden sürecek.”

Share: