Akkuyu NGS’nin 1’inci ünitesine ilişik türbin binasında önceki köprülü vincin montajına başlandı

Akkuyu NGS’nin 1’inci ünitesine ilgilendiren türbin binasında evvel köprülü vincin montajına başlandı

MERSİN Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Çekirdeksel Güç Santrali’nin inşaat sahasında, 1’inci ünitenin türbin binasında kurulacak üç köprülü vinçten ilkinin montajına başlandı.

Kurulacak vinçlerin genişlik şişman olanı, 350 titrem tahammül kapasitesine ehil elektrikli çift kirişli aynı köprülü vinç olma özelliği taşıdığı belirtildi. Vinç, nükleer santralin yapım, kurulum ve işletme aşamalarında türbin binasındaki tahammül ve nakil işlemleri üzere kullanılacağı arz bir iki 70 sene bakım ömrüne eş olduğu kaydedildi. Vincin, sırasıyla 350, 40 ve 6,3 ton tahammül kapasitelerine ehil temel vinç, yardımcı vinç ve elektrikli vinç olmak üzere üç kaldırma tertibatı bulunduğu uzunluğu 56,8 metre, yüksekliği 5,8 metre ve kaldırma yüksekliği 43 metre olduğu bütün ağırlığı ise 385 tonu bulduğu aktarıldı.

Akkuyu NGS’nin 1’inci ünitesinin türbin binasında vincin mekanik ve neşelilik ekipmanlarının montajı amacıyla çalışmaların bitmeme ettiği, bu ekipmanların henüz sonraları imalat dokümantasyonuna makul şekilde kademeli adına bağlanacağı tabir edildi. Vincin işletmeye alınması ve faaliyete geçirilmesi birlikte dahil gelmek üzere kamu çalışmaların tamamlanmasının genişlik bir iki 37 bölüm süreceği bildirildi. Konuyla ait izah fail NGS Umum Müdür Bir Numara Yardımcısı ve Çatı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, “Türbin binasındaki üç köprülü vinçten ilkinin ve arz balaban olanının montajına başladık. Kurulum tamamlandığında, eksiksiz vinçler türbin binasına ekipman konumlamak ve güç yükleri giymek amacıyla kullanılacak. Vahit işletmeye alındığında türbin binasının esas ve koruyucu ekipmanlarının hizmet ve onarımını düzenlemek üzere vinçlere ihtiyaç duyulur. her bir vincin hizmet süresi, ünitenin kullanım ömrü süresince bitmeme edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu birlikte dizayn ve yapıda yeryüzü erdemli derecede güvenilirliğin sağlandığı anlamına gelmektedir” dedi.

Akkuyu NGS sahasındaki inşaat ve anahtar çalışmaları, dört korkulu ünitesi, ağız hidroteknik yapıları, pahal dağıtım sistemi, yönetsel binalar, eğitim merkezi ve NGS fiziki koruma tesisleri görünmek amacıyla anne ve havari tesislerin tümünde devam ediyor. Akkuyu NGS sahasındaki inşaatın cemi aşamaları özgür denetim kuruluşları ve ulusal düzenleme kuruluşu olan Nükleer Düzenleme Kurumu vasıtasıyla bile yakından izleme ediliyor.

Share: