Aksaray haberi! Aksaray’da Çalgı Aleti Öğrencisi: “Çekicilik Gücümüz Düştü, Ektra Çalışmam Gerekiyor”

EKSIKSIZLIK HAYSIYET ATALAY

Aksaray Üniversitesi’nde saz öğretmenliği bölümü öğrencileri Berke Kaan Alay ve Yunus Emre Çıkkın kentin sunu dinamik caddelerinde sokak müziği yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor. Ailesinden bindi almasına karşın yetmediğini kaydeden tamlayan Alay, “Ailem bana bindi oluyor ama para biraz arık olduğu amacıyla gelgel gücüne baktığın ahit haddinden fazla birlikte ayrımsız madde sayılmıyor. Benim çıkıp ekstra çalışmam gerekiyor” dedi.

Aksaray’dahi müzik öğretmenliği bölümü öğrencileri Berke Kaan Alay ve Yunus Emre Şişik, birlikte çıkmaz müziği yaparak harçlığını çıkarmaya çalışıyor. Avlu pahalılığı dolayısıyla zorlandıklarını kaydeden Berke Kaan Alay, şunları söyledi:

” Çorum’dan Aksaray’a çalgı öğretmenliği fehmetmek üzere geldim. İkinci sınıf öğrencisiyim, bir zamanda çıkmaz müziğiyle uğraşıyorum. Gidebildiğimiz bütün programlara gitmeye çalışıyoruz. Elan filhakika tığ bunlara başvurmak zorundayız geçim sıkıntısı yaşıyoruz. Değme yerde olduğu kabil bize üstelik para şişkinliği vurdu. Normalde iki sene önceki herkes 10-20 liralık atıyordu biz haddinden fazla evire çevire geçiniyorduk, cebimize dünyalık kalıyordu. Şimdi ulus 3 lira 5 liralık atıyor cebimize para kalmıyor. Para atım gücü dahi değişti. Tığ biraz zorlanıyoruz işin açığı” ifadelerini kullandı.

“EV KİRALARI VE FATURALAR YÜKSEK. ODAMIZDA 2 KİŞİ KALIYORUZ”

Familya kiraları ve faturaların erdemli geldiğini belirten Neşe, “Kari kiralarından tutalım faturalar bize ağırbaşlı manada yüksek geliyor. Tığ de çözüm yolu bulduk hususi evde kişi evimizde 2 dirilik, 3 emanet kalmaya başladık. Yurttan ayrımsız farkı bulunmayan filhakika çalgı öğretmenliği öğrencisi olduğumuz üzere yurtlar bize biraz baskı az buçuk henüz mutlak olmamız gerekiyor. İş geliyor, izlence geliyor methal depar saatlerimiz boğunuk olduğu amacıyla bize ocak yiyecek. Bugün ayrımsız eve girmeye çalışsak kiralar çok faziletli 5 bin liralık 6 bin liralık bunu da bizim iktisap imkanımız zaten yok. Haset gününe geçinmeye çalışıyoruz işin açığı. Bu yüzden bu işlerle uğraşıyoruz” dedi.

“PARA DEĞERSİZ OLDUĞU İÇİN ÇOKÇA İŞİMİZE YARAMIYOR”

Ailesinin bindi olduğunu ancak paranın değerinin düşmesi nedeniyle yetmediğini dile getiren Bayram, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ailem bana bindi oluyor amma mal az buçuk nahif olduğu üzere görünürde bindi oluyor ama gurur gücüne baktığın antlaşma çok bile tıpkı madde sayılmıyor gönderdikleri dünyalık. Kendilerine teşekkürname ediyorum ama ne kadar bindi olsalar birlikte benim çıkıp ekstra çalışmam gerekiyor. Zira koşullar muhtemelen tığ dahi göl ayağı uyduracağız. Gidişatı çok ongun görmüyorum, Allah tekrar sonumuzu hayır etsin başkaldırma etmiyoruz amma biz farkına vardık hakeza gitmez, böyle gitmemeli bir şeyler değişmeli. Mütebeddil önceki şeyde insanların düşünceleri olmalı. Remiks geliyor, maaşlara birlikte bindirim geliyor amma benzeri farkı olmuyor kişisel fikrim olarak bence ekonomiyi çok ferah yönetemiyorlar. Beklentimin altında yönetiyorlar, dönme geçtikçe alım gücümüz daha çok düşüyor. Bu hakeza gitmesin yani tığ zorlanıyoruz.”

“DÜNYA GENELİNDE MESELE VAR AMA YER ÇOK BİZDE VAR”

Sunu büyük sıkıntılarından birinin Akbil olduğunu belirten Berke Kaan Bayram, “Benim yeryüzü balaban sıkıntım Akbil yani benim bugün haftalığım 50 teklik ayda 200 teklik yapıyor bu. Bunun yanında faturalarımı ödemeye çalışıyorum, okula gidiyorum kemirmek yemem lazım. Kimi hempa yiyebiliyor bazen yiyemiyor. Ego 2 bin 3 bin kişilik yerlerde aşındırmak yiyemezdim kapalı demincek orada yemek yiyorum. Kafe hayatım bulunmayan filhakika kafeye gidip tıpkı öz, kahvehane içemiyorum işin aslı. Dışarıda yemek desen elhak yiyemiyorsun domatesin kilosu 15 -20 liralık sakil tıpkı sıklet var. Peki dünya genelinde bile var. Ama en çok biz da var nerede tıpkı kalın çıksa en haddinden fazla biz etkileniyoruz buna birlikte fehva veremiyorum. Zaman benzeri sarıklı maaşı üstelik gelgel gücünde ezilebiliyor ne eyvah ki.”

“İMKANIM OLSA GÜÇLÜKLE DIŞINA GİDERDİM”

Tecim beğenmek istediğini dile getiren Berke Kaan Bayram, “Ben biraz tecim yapmak istiyorum kendi yerimi açabilirsem koşullar el verirse zat yerimi açıp hususi dersler çevirmek istiyorum değişik alanlarda üstelik ticaret tahsis etmek istiyorum beni çokça yoruyor işin aslı. İmkanım olsa elverişsiz dışına giderdim bunu vatanı tecezzi etme anlamında değil sinirli dışına gidip henüz bereketli değerlendirmeler yapıp şansı, fırsatı değerlendirirdim. Burada ne efsus ki şartlar ve fırsatlar hangi eyvah kim daha bağan ve bir iki” dedi.

Share: