Aksaray’da güllabi tonajlı kurgu denetimlerine devam ediyor

Aksaray’da abra taşımacılığı özne araçlara yönelik cingöz ekiplerince mevzuatlara uygun olması ve ihlallerin önlenmesi için tonaj denetimleri sürdürülüyor.

Aksaray İl Cingöz Komutanlığına ilişkin Trafik Şubesi marifetiyle abra taşımacılığı özne araçların taşımacılık faaliyetlerinin mevzuata akıllıca kıvrak, problemsiz ve emniyetli benzeri şekilde yapılabilmesi üzere teftiş faaliyetleri muttasıl bitmeme ediyor. Denetimler çerçevesinde Gidiş Geliş Jandarması, Aksaray İl Özel İdaresinin kantarı ve ekipleri eliyle yan yana icra edilen kontrollerde, kanuni kapasiteden fazla abra haiz, yükü karayoluna dökülecek şekilde branda çekmeden transport eden ve trafiği tehlikeye düşüren araçlar inceleniyor. Denetim noktalarında yegâne bir tane durdurulan araçların evvel olarak sürücülerinin sürücü belgesi ve SRC belgeleri sorgulanıyor. Yapılan evrak sorgulamalarının arkası sıra uyanık ekipleri araçlardaki yüklerin kapasitesini imtihan ediyor. Kapasitesinden çok dara taşıdığı melhuz araçlar İl Hususi İdaresinin kantarında tartılmaya çıkarılıyor. Hele kış aylarında denge taşıyan sürücüler oluşabilecek kazaların önlenmesi açısından uyarılıyor.

İl Güllabi Komutanlığı sürücüleri uyarırken, kamuoyunu bilgilendirmek için resmi internet sitesi üzerinden, “Gidiş Geliş kazalarının yeryüzü organ indirilmesi ve vatandaşımızın rahat yolculuk etmesi üzere teftiş faaliyetlerimize hassasiyetle bitmeme edilecektir” diye hatırlatmada bulunuyor. – AKSARAY

Share: