Akse kâhininden iki senaryo

2008’bile KUL’da başlayan finansal krizi iki yıl önceden öngören ve “kriz kâhini” olarak mezkûr Nouriel Roubini, KÖLE Minval Bankası’nın (Fed) uyguladığı onlarca yılın genişlik agresif parasal sıkılaştırma politikası ayn önüne alındığında Amerikan ekonomisinin varacağı muhtemel iki bekçi olduğunu söyledi: Ekonomide kaba iniş veya daim namına yüksek seyreden enflasyon.

Macro Associates’ın başkanı ve CEO’akarsu adlı ekonomist, güzeşte Bloomberg televizyonuna verdiği röportajda, “Enflasyonu tezyifkâr yüzde 2’ye doğru koparmak amacıyla Fed’mağara faiz oranları yüzdelik 4’ün, benim görüşüme göre yüzde 4,5-5’mağara, haddinden fazla üzerine çıkmalı” ifadelerini kullandı.

‘YA SERT İNİŞ YA BILE KONTROLSÜZ ENFLASYON’

Adlı ekonomist, “Bu gerçekleşmezse enflasyon beklentileri boşa çıkacak. Olursa birlikte sert bir iniş yaşayacağız. Seçkin iki durumda birlikte ya sert benzeri iniş olacak ya da şişkinlik kontrolden çıkacak” dedi.

Fed’in hazirandaki siyaset toplantısından sonradan yayımlanan ürem oranlarına yönelik tahminleri faizin bu sene böylece yüzde 3,3’e, 2023 sonundaysa yaklaşık yüzdelik 3,8’e ulaşacağını gösteriyor. Roubini, oranları ayn önüne alarak bunun yeterince delice bire bir vakfe olmadığını belirtti.

“Akse kâhini” namına aşina adlı iktisatçı, yüzdelik 3,8’lik faiz oranına cemaat olunsa da yüzde 8’lik enflasyonun, hedefin daha çok üzerinde olduğunu ve aşamalı adına düştüğünü ifade etti. Piyasaların aynı dolaşma beklediğini belirten Roubini, Fed’mağara ati sene ürem oranlarını düşürmesinin “tayf” olduğunu dile getirdi.

‘DERİN VE SANCILI DINGINLIK KAÇINILMAZ’

Goldman Sachs’ın Mir Ekonomisti Jan Hatzius de karışma önde gelen sağlam haddinden fazla iktisatçı, Roubini kadar Fed’mağara sert baş aşağı kendisine dahi adlandırılan derin ve sancılı tıpkısı durgunluktan kaçınmasının zor olacağını düşünüyor.

Roubini, ÇAKER’de enflasyonun yüzdelik 5’mağara üzerinde ve işsizliğin yüzdelik 5’in altında olduğu dönemlerde Fed’mağara sıkılaşmasının sert inişe yol açtığını vurguladı ve asıl beklentisinin kaba iniş gerçekleşeceği yönünde olduğunu dile getirdi.

ABD’birlikte temmuz kocaoğlan mütemmim enflasyonu almanak bazda yüzdelik 8,5’le beklentilerin altında kalmıştı. Yatırımcılar, bu gelişmenin Fed’mağara omzundaki repo artırımı baskını tıpkı tutar hafiflettiğini düşünüyor. Haziranda enflasyonuysa yüzde 9,1’le serencam 40 yılın yeryüzü efdal düzeyine çıkmıştı.

‘MAL POLİTİKASI YETERİ KADAR SIKI DEĞİL’

Öte yandan geçen hafta açıklayan yetiştirici karşılık endeksiyse tıpkı eski ayak tabanı nazaran yüzdelik 0,5 düştü. Ara Sıra piyasa gözlemcileri art arda mevrut verileri enflasyonun zirveyi çoktan görmüş olabileceğinin kanıtı adına kutlarken Roubini’nin eksantrik endişeleri bulunan.

Adlı iktisatçı, “Zirveye erişmiş tür ama soru şu ki, ne kadar çabuk düşecek?” diyerek sordu ve mal politikasının enflasyonu yüzde 2’ye yeterince hızlı itecek büyüklüğünde kibritçi olduğunu düşünmediğini belirtti.

Roubini antrparantez, “Sadece MEMLUK’da değil birlik dünyada hâlâ kırıcı tıpkısı para şişkinliği ortamındayız” ifadelerini kullandı.

Iktisatçı, Çin’deki merhametsizce müstevli politikası da karışma jeopolitik olayların enflasyonda daha aşkın artışa katkıda bulunabileceğini ekledi ve Rusya-Ukrayna savaşının özellikle erke başlamak üzere mal fiyatları üstünde yeniden rehavet oluşturabileceğini, tıpkısı sevap-değer sarmalı olasılığına ilgili endişelerini dile getirdi.

Share: