Amasra Maden Kazası Araştırı Komisyonu toplandı

Bartın’ın Amasra ilçesindeki 41 işçinin hayatını kaybettiği beyaz zehir ocağında Mücahede ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı uzmanlarınca gerçekleştirilen ve patlamadan 3 aktarılma evvel tamamlanan denetimlerde 19 mevzuata aykırılığın belirleme edildiği, 16’sının teftiş esnasında giderildiği, kalan 3’ü için idari dünyalık cezasının önerildiği bildirildi.

Amasra ilçesinde 14 Teşrinievvel’de meydana gelen maden kazasının umum yönleriyle araştırılarak benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi için kurulan TBMM Araştırı Komisyonu, YANLIŞSIZ Tümen Kayseri Milletvekili Taner Şans başkanlığında toplandı.

Toplantının başında seçkin partiden ayrımsız milletvekiline hezel veren Kader ile CHP İzmir Mebus Kani Beko’nun konuşmasının peşi sıra meze talip CHP Zonguldak Saylav Deniz

Yavuzyılmaz ortada yavuklu tartışma yaşandı.

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde özel beyaz zehir ocağında meydana mevrut ve 4 işçinin yaralandığı kazayla ilişkin bölgenin mebus olarak alay almak istediğini tamlayan Yavuzyılmaz’ın, “Burada bayram vermeniz için henüz kaç kişinin ölmesi gerekiyor?” sözlerine Yıldız, “Saygılı olun, haddinizi bilin. Sorduğunuz sorunun ne fehim geldiğini bilin. Kameralar karşısında müracaat isteğinizi anlıyorum ama bu tür işleri apayrı yerde yapabilirsiniz.” sözleriyle reaksiyon gösterdi.

“Seçme 4 çalışandan biri değme yıl kaymakamlık geçiriyor”

Komisyonda, Çalışma ve Sosyal Düzenlilik Vekil Yardımcısı Adnan Ertem ile Delalet ve Teftiş Başkanlığı yetkilileri madenlerdeki denetimlerle ilişkin yemek yaptı.

İş Başmüfettişi Alpaslan Kılıçarslan, madenlerde ilçe sayılarının haddinden fazla aşkın olduğunu ve uymaz kömür madenlerinde değme 4 çalışandan birinin gelişigüzel yıl ilçe geçirdiğine dikkati çekerek, madenlerde rastgele sene programlı ve programsız mevkut aralıklarla denetleme yaptıklarını söyledi.

Türkiye’birlikte deli dolu namına çalışan, 5 sevimli ve üzerinde işçiye cemaat 117 kayran altı kömür madeni bulunduğunu ve madenlerde temas yıl 1000’e yakın teftiş yaptıklarını anlatan Kılıçarslan, teftişler sonucunda sabık yıl 337, bu yıl de şu temel büyüklüğünde 225 idari nakdî ceza önerdiklerini vurguladı.

Kılıçarslan, geçen sene tam sektörlerde 15 bin hareket yeri denetiminde 64 milyon 569 bin lira para cezası uygulandığını aktararak, “Sabık yıl 1000 madende denetleme yapmışız. İdari servet cezalarının üçte birini madenlerde uygulamışız. Herhangi Bir sene teftiş yapmamıza karşın iyileştirmeler yapılmadığı üzere yönetsel para cezaları uyguladık. Uymaz kömür madenlerinde tespit ettiğimiz hususların yarısının giderilmediğini görüyoruz. Programlı teftişlerimizde normalde az hususların giderilme oranı yüzdelik 95’tir amma ters kömür ocaklarında yüzde 50’ye andıran giderememe veya gidermeme oranları var.” bilgisini verdi.

Aykırı kömür madeni teftişlerinde yer haddinden fazla karşılaştıkları eksiklikleri anlatan Kılıçarslan, sözlerine şu şekilde sürdürdü:

“Giderilmeyen hususların önceki sırasında tahkimatın sakim olması var. Toplu ölümlerin beraberinde çok fazla gündeme gelmeyen tekli ölümlerimiz var. Bunlar göçükler, tahkimat cihetiyle oluşan engebe. Burada iri aynı eksiklik olduğunu görüyoruz. Genişlik aşkın giderilemeyen noksanımız bu. Peşi Sıra mekanik, elektrikli ekipman ve tesislerin seçme parlamaya sebep olamaz nitelikte olması gerektiğine ait tespitler var. Bilahare dahi havalandırmaya ilişkin merkezi gaz takip sensörlerinin yarım olması evet birlikte on paralık olmaması hususu var.”

“İşverenin gidermediği ayrımsız mevzuata aykırılık var”

Patlama dolayısıyla 41 işçinin hayatını kaybettiği Amasra Beyaz Zehir Müessesesini seçme sene düzenli adına denetlediklerinin altını çizen Kılıçarslan, şunları kaydetti:

“Amasra Beyaz Zehir Müessesesinde en üst kazadan önceki 5-11 Ilk Teşrin tarihleri arası ayrımsız denetimimiz var. Bu denetimde 19 mevzuata mugayeret tespit etmişiz. Bunların 16’sı denet esnasında giderilmiş, artan 3’ü için ise yönetimsel para cezası önerilmiş. Şu zaman tabir değerlendirme aşamasında ama yaklaşık 220 bin liralık civarında idari para cezası çıkıyor. Temas sene faziletkâr miktarlarda nakdî ceza görüyoruz. Mevzuata tehalüf çalıştıran vasıtasıyla giderilmediği ahit katlayarak nakdî ceza uyguluyoruz. Bu işletmede yazdığımız mevzuata aykırılığın ikisi de esbak teftişlerden geliyor. Aslında işverenin gidermediği ayrımsız mevzuata ihtilaf var.”

Kılıçarslan, Amasra Beyaz Zehir Müessesesinde 2015 yılında müvellidülhumuza ve hidrojen sülfür sensörünün bulunmaması ile bataklık gazı değerlerinin merkezi gaz takip sistemi marifetiyle pusat altına alınmaması dolayısıyla üretimi durdurma kararı verdiklerini ancak işverenin itirazı üstüne mahkemenin, ehlivukuf raporu doğrultusunda durdurma kararını kaldırdığını; 2018 yılında eş eksikliklerden hava sunulan tevkif cezasına müteveccih itirazın bu defa mahkemece reddedildiğini söyledi.

Kılıçarslan, “Akıbet teftişte tayin edilen 3 konuda mevzuata muhalefet var. Havalandırmanın yönünü hırçın çevrilecek özellikte olmaması, hareketlilik ekipmanlarının zaruri özellikte olmaması. Yani aynı gaz deşarjı olduğunda oradaki elektrikli ekipmanların patlamaya sebep olmaması gerekiyor. TTK’da bunun muadili ekipmanlar var.” ifadelerini kullandı.

“Denetimlerin arkası sıra ehliyetli sonuçları alamıyoruz”

Sunumun arkası sıra alt kurul üyeleri Icra Vekili Yardımcısı Ertem ve beraberindekilere sorular yöneltti.

Ertem, Soma ve Ermenek’teki beyaz zehir kazalarından bilahare alelhusus iştirakçi sağlığına müteveccih tedbirlerin arttırıldığını ve bugüne kadar müspet sonuçlarının görüldüğünü belirterek, serencam 8 yıllık süreçte aksiyon kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısının azaldığını rapor etti.

Mevzuatta ayrım yapılması gerekiyorsa Vekillik olarak yardım sunmaya amade olduklarını nâkil Ertem, “Değme tecrübe apayrı bire bir önlemi yanında getiriyor. Buna bile tığ bigane kalamayız. Mevzuatımızın ehliyetli olduğu, denetimlerin yapılması noktasında hassasiyet gösterildiği ancak denetimlerin ardından ehliyetli sonuçları alamadığımız gibi tıpkı boyut var. Acep burada caydırıcılıkla ilişkin bire bir sıkıntı mi var? Caydırıcı olma noktasında ya servet cezalarını daha fazla yapacağız evet da üretimi durdurmaya ilgilendiren tedbirlere bambaşka eksiklikleri bile alacağız. İlgili bakanlıklarla bunu konuşma ederek elbette bire bir çözüm getirilebilir, hangi yapılabilir, onları yapacağız. Amasra kazasından sonradan hakeza benzeri çalışmamız olacak.” diyerek konuştu.

Ertem, kazanın sebep yaşandığı konusundaki soruya, “Hepimizin üzerinde durduğu havalandırmayla müteallik eksikliğin, sekunder havalandırma ünitelerinden birisinin bağlantısının olmadığını ve dar olduğuyla alakadar aynı tespit var. Bu tespit, Mesai Bakanlığımızın tespiti namına bizde üstelik var. Kazadan 3 periyot önceki bitirdiğimiz denetimimizde bu şaibe belirleme edilmiş fakat bunun üretimi durdurmayı gerektirecek düzeyde olmadığına ilgili birlikte aynı öngörümüz var.” yanıtını verdi.

Ertem, ilçe öncesinde metan gazı oranının 2’nin konusunda çıktığı yönünde tıpkı raporlarının olmadığını sözlerine ekledi.

Share: