Amasya’da 5 bin 114 depremzede konuk ediliyor

“Asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgeden tahliye edilen depremzedelerden 5 bin 114’ü Amasya’da mikro, misafirhane, otel ve yakınlarının evlerine yerleştirildi.

Amasya Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Incitici, düzenlediği matbuat toplantısında, yer sarsıntısı bölgesi ile ilgilendiren yapılan icraat üzerine vukuf verdi.

Valiliğin başlattığı müzaheret kampanyasına vatandaşların yavaş bandaj gösterdiğini tamlayan Çığlık, “Afet bölgesine ekskavatör, kurumlu, vinç, yoldüzler, kamyon, arazöz, treyler, greyder, boşaltıcı vb. aksiyon makinelerinden oluşan hep 115 kurgu gönderme edilmiştir. Bölgeye gönderilen arkalama malzemeleri ise 153 tır, 55 kamyon ve kamyonetten oluşmaktadır.” dedi.

Kurtarma ekiplerinin ve arkalama konvoylarının öncelikle Amasya Valisi Mustafa Masatlı’nın eş güdümcü ilbay olarak görevlendirildiği Nurdağı bölgesinde sevk edildiğini nâkil Izdırap,

“Ekiplerimi kontrol-istirdat çalışmalarına katma, bölgenin yaralarının sarılmasına destek olmuştur. Bu alandaki çalışmaların tamamlanmasıyla Valimiz Sayın Mustafa Masatlı, Hatay ilimize koordinatör ilbay yerine bakanlığımız vasıtasıyla görevlendirilmiş; ekiplerimizde çalışmalarını bu bölgeye yoğunlaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

Amasya’ya mevrut depremzedelerin kamu misafirhaneleri, yurtlar, oteller ve yakınlarının evlerine yerleştirildiğini vurgulayan Izdırap, şunları kaydetti:

“Şu ana büyüklüğünde kıyamet bölgemizden ilimize gelen bin 286 eş ve toplan 5 bin 114 kişinin yerleştirmesi gerçekleştirilmiştir. Bu vatandaşlarımızdan 258’i KYK yurtlarında, 168’i kamu misafirhanelerinde, 102’si otel ve pansiyonlarda, değişik 4 bin 586’sı ise yakınlarının yanı sıra barınmaya devam etmektedir. Şu ana kadar keyif ekiplerimiz vasıtasıyla bölgeden gelen bin 63 kişiye afiyet hizmeti mevdu, bin 364 bireye psiko-sosyal bindi çalışması yapılmış, 3 bin 813 kişiye besin yardımında bulunulmuş, çul ve ocak eşyası ihtiyaçları giderilmiştir.”

Amasya Valiliği aracılığıyla “www.amasyaseninle.com” adresiyle benzeri ana kapı açıldığını ifade eden Elem, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yazılımı ve altyapısı tamamen Valiliğimiz aracılığıyla geliştirilen bu aplikasyon ile deprem bölgesinden ilimize mevrut eksiksiz vatandaşlarımızın ümit ve ihtiyaçları çok daha acul ayrımsız şekilde giderilebilecektir. Tekrar teavün ve dayanışmaya sunma çok gerekseme mahsus bu dönemde fahri hemşerilerimizin da misafirlerimizin ihtiyaçlarına cevap vermeleri bu aplikasyon ile kolaylaşacaktır. Yine depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Tüm vatandaşlarımıza ve ülkemize geçmiş olsun.”

Share: