Amasya’da 5 bin 114 depremzede misafir ediliyor

“Asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgeden boşaltma edilen depremzedelerden 5 bin 114’ü Amasya’da sıkıntılı, konukevi, otel ve yakınlarının evlerine yerleştirildi.

Amasya Ilbay Yardımcısı Bekir Sıtkı Yara, düzenlediği basın toplantısında, yer sarsıntısı bölgesi ile ilgili yapılan icraat için bilgi verdi.

Valiliğin başlattığı arkalama kampanyasına vatandaşların ağır sıklet ilişki gösterdiğini belirten Üzücü, “Afet bölgesine kazmaç, çekici, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, boşaltıcı vb. hareket makinelerinden oluşan bütün 115 çevirgeç irsal edilmiştir. Bölgeye gönderilen arkalama malzemeleri ise 153 tır, 55 kamyon ve kamyonetten oluşmaktadır.” dedi.

Kurtarma ekiplerinin ve müzaheret konvoylarının öncelikle Amasya Valisi Mustafa Masatlı’nın koordinatör ilbay adına görevlendirildiği Nurdağı bölgesinde irsal edildiğini aktaran Incitici,

“Ekiplerimi kontrol-istirdat çalışmalarına munzam, bölgenin yaralarının sarılmasına bindi olmuştur. Bu alandaki çalışmaların tamamlanmasıyla Valimiz Sayın Mustafa Masatlı, Hatay ilimize koordinatör vali adına bakanlığımız eliyle görevlendirilmiş; ekiplerimizde çalışmalarını bu bölgeye yoğunlaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

Amasya’ya gelen depremzedelerin amme misafirhaneleri, yurtlar, oteller ve yakınlarının evlerine yerleştirildiğini vurgulayan Zehir, şunları kaydetti:

“Şu anne kadar kıran bölgemizden ilimize mevrut bin 286 eş ve toplan 5 bin 114 kişinin yerleştirmesi gerçekleştirilmiştir. Bu vatandaşlarımızdan 258’i KYK yurtlarında, 168’i amme misafirhanelerinde, 102’si otel ve pansiyonlarda, özge 4 bin 586’sı ise yakınlarının yanında barınmaya devam etmektedir. Şu ana büyüklüğünde esenlik ekiplerimiz marifetiyle bölgeden mevrut bin 63 kişiye keyif hizmeti verilmiş, bin 364 bireye psiko-sosyal destek çalışması mamul, 3 bin 813 kişiye besin yardımında bulunulmuş, giysi ve sülale eşyası ihtiyaçları giderilmiştir.”

Amasya Valiliği yoluyla “www.amasyaseninle.com” adresiyle benzeri ana kapı açıldığını tabir fail Biberli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yazılımı ve altyapısı ağız ağıza Valiliğimiz vasıtasıyla geliştirilen bu uygulama ile zelzele bölgesinden ilimize gelen birlik vatandaşlarımızın ümit ve ihtiyaçları çok henüz aceleci bire bir şekilde giderilebilecektir. Yeniden yardımlaşma ve dayanışmaya bildirme çokça ihtiyaç mahsus bu dönemde gönüllü hemşerilerimizin üstelik misafirlerimizin ihtiyaçlarına yanıt vermeleri bu uygulama ile kolaylaşacaktır. Yine depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Tam vatandaşlarımıza ve ülkemize eski olsun.”

Share: