Amasya’da Mülakat Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Ziyaret Barajı’na girmek üzere 850 bin balık bala su, akmaz ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde cıvıltı gösteren Yedikır Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen bala sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Görüşme Belediye Reisi Mehmet Jandarma yoluyla planlı törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde kâin göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, ekincilik ve hayvancılığın alçak yerine yapıldığı tıpkı ilimiz. Serencam 2 yılda buna tıpkısı da akarsu ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Akarsu ürünleri üretim istasyonumuz, güzeşte yıl Mehabet Akarsu İşlerinden, Ekincilik İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda başta sazan ve Sazak balığı yavrusu kalkışmak amacıyla muhtelif çeşitler yetiştirilmeye başlandı. Güzeşte sene 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu yıl 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon bala balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Ziyaret Barajı’na atılmak amacıyla 850 bin çocuk balığı sularımıza bıraktık.”

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon yavru balığı akarsu ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun lideri olduğuna dikkati calip Yılmaz, “2021 yılında Türkiye’bile, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon yavru balık bıraktık. 2022 yılında alelhusus kendimize elan şişman bire bir amaç koyduk. 84 milyon balık, yekpare ana ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı zımnında 100 milyon çocuk balığı suyla buluşturmak. Biz çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun birincisiyiz, alabalıkta ise dünya ikincisiyiz. Sıradan bu kısım bizim için yıldızı ışıltılı ayrımsız kürsü.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Akarsu Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon çocuk balık, Tarım ve Orman Bakanlığının “Akarsu Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Cıvıl Cıvıl, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 su kaynağına bırakıldı.

Share: