Amasya’da siparişlerin durdurulduğu fabrikada depremzedeler üzere soba üretiliyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde siparişlerin durdurulduğu maden üretimi yapılan bire bir fabrikada, “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler amacıyla soba üretimine geçildi.

Merzifon Tevhit Uran Bölgesinde (OSB) eroin çıngı üretimi yapılan fabrikada depremin tezce arkası sıra siparişlere uzaklık verildi. Fabrikada basit boyutlu, çadır ve konteynerlerde kullanılabilecek sobaların üretimine başlandı.

İlk adına yapılan 200 sobayı sarsıntı bölgesine bedelsiz gönderen fabrika sahipleri, henüz sonraları Merzifon OSB Müdürlüğü koordinesinde hayırseverlerin desteğiyle oluşturulan bütçeyle soba üretimine devam etti.

Soğuğa cebin da savaşım veren depremzedeler için 32 personelle 24 saat çalışma yapılan fabrikada, bölgedeki soba ihtiyacı tamamlanıncaya büyüklüğünde üretime bitmeme edilecek.

Fabrikanın sahibi İsmail Güler, AA muhabirine, zelzele felaketine çok üzüldüklerini, depremzedelere şüphesiz arkalama edebilecekleri üzerine Merzifon OSB Müdürlüğü ile müşavere ettiklerini söyledi.

Depremlerden etkilenenlerin istinas ihtiyacını karşılamaya değişmeyen verdiklerini tamlayan Güler, “Ankastre ekip ve davlumbazlar üzere maden üretimi yapıyoruz. Depremin tezelden ardından bölgedeki vatandaşlarımızın yardımına koşabilmek için temaslarda bulunduk. Gerekli çizimler ve denemeleri yaptıktan sonraları taşımalık familya ile çadırlarda kullanılabilen soba üretimine başladık. Makinelerimiz de bu üretime makul olduğu üzere bire bir haftadır soba üretiyoruz.” dedi.

Bütün çalışanların bu işe heves verdiğini dile getiren Güler, “Kesintisiz vardiyalı fiilen günlük 200 soba üretimi yapıyoruz. Allah ayrımsız henüz böyle bir felaketi, acıyı yaşatmasın. Balaban afetin yaralarını bilcümle gelişigüzel sarabilmek üzere böyle ayrımsız üretime geçtik. Umarım ayrımsız nebze dahi olsa katkı sağlayabiliriz.” ifadesini kullandı.

Share: