Amasyalı madencinin aklı enkazdan yüzünü yıkayıp çıkardığı Oruç ablada kaldı: “Başımızın üzerinde yeri var”

Amasyalı madencinin aklı enkazdan yüzünü yıkayıp çıkardığı Oruç ablada kaldı: “Başımızın üzerinde yeri var”

AMASYA Amasyalı madenci Mustafa Keten, Adıyaman’da depremin yıktığı binanın enkazından elleriyle kazarak kurtardığı ‘Oruç’ ünlü kadının son durumunu düşkünlük ediyor. Çaresizce arkalama muntazır kadının ferahlaması üzere yüzünü yıkadığı anlarda “Seni Amasya’ya götüreceğim” sözüyle yürekleri ısıtan alp madenci ve ailesi köylerindeki evlerinin kapısının temas devir bariz olduğunu belirterek, “Başımızın üzerinde yeri var” dedi. Onunla telefon görüşmesi yapabilmek amacıyla yetkililere ve yakınlarına seslendi.

Amasya’nın Suluova ilçesinde 16 yıldır çalıştığı kömür madenindeki vardiyadan sâdır arkadaşlarıyla gelişigüzel askeri uçakla acı bölgesine vasıl evli ve 3 çocuk babası Mustafa Keten, taharri-kurtarma faaliyetine katıldığı Adıyaman’da çöken binada 4 aktarılma süresince molozların arasında boğazına büyüklüğünde batık halde ayrımsız kadınla karşılaşmaları üstüne seferber oldukları dayanıklı çalışmanın 6,5 saat sürdüğünü söyledi. Açtıkları tünelin mahdut olduğu için ayrıksı arkadaşlarının ilerlemekte sıklet çektiğini vurgulayan 41 yaşındaki Keten, “Arkadaşlarımız giremedi. Zayıf olmam ilk kez burada işe yaradı. Oruç abla benden su istedi. Bu şekilde göçük altında küsurat birine su verilmemesi gerektiğini biliyorduk. Ben birlikte rahatlatmak üzere yüzüne akarsu sürdüm” diye niteleyerek konuştu.

“Madenciler depremin evvel gününde orada olsalardı çıktı şeyler başarırdık”

Depremde 10 binlerce kayırıcı hayatını kaybederken, yüzlerce canının kurtarılmasında seferber olanların arasında yer almanın ekşimsi sevincini canlı yiğit madenci, “Madenciler depremin önceki gününde orada olsalardı artık şeyler başarırdık. Ihtimal Oruç bacı ve diğerleri üzere nice canlara erişebilirdik” şeklinde konuştu.

“Oruç abla ile görüşmeyi çok istiyorum”

Arama-kurtarma çalışmalarının peşi sıra yaşadıkları Kerimoğlu köyüne dönen eşi ve madenci arkadaşlarıyla hava duyan Aslıhan Keten dahi “Kurtarılma anını izlerken çokça sevindim. Kömür üzere değil hayat yetişmek için gittiler oraya. Keşke daha çok insanımız çıksaydı. Oruç bacı ile görüşmeyi çokça istiyorum. Buraya gelmesini bile arzu ederim. Kapımız meydanda. Başımızın üzerinde yeri var” ifadelerini kullandı.

Share: